Dobrze pamiętamy stare filmy z segmentu science&fiction, gdzie bohaterowie gładzili krystaliczne ekrany, na których pojawiały się centra dowodzenia statkiem kosmicznym. Tu bardziej realnie - rano możesz wejść do kuchni i na ścianie będzie powieszone lustro, z którego odczytasz poranne wiadomości, sprawdzisz pogodę czy wiadomości z Facebook'a. Max Braun udowodnił, że takie rozwiązanie jest bliższe naszego dnia codziennego, niż Ci się wydaje. Mało tego - inteligentne lustro zaprojektował i wykonał własnoręcznie.

15aPrzyszłość nadchodzi teraz

Motyw ten towarzyszy filmom od dobrych kilkudziesięciu lat. Znajdziemy go m.in. w "Pamięci absolutnej" z 1990 roku, "Inteligentny dom", o której mało kto pamięta czy niektórych odcinkach serialu "Black Mirror". Ostatnia pozycja przedstawia niezbyt ciekawą przyszłość, która - miejmy nadzieję - nigdy nas nie "przywita". W wyobraźni scenarzystów inteligentne lustra miały wszelaką funkcjonalność. Na niektórych wyświetlane były jedynie podstawowe parametry, inne zaś były istnym centrum dowodzenia. Nie mogło zabraknąć również rozwiązań AI (sztuczna inteligencja), gdzie bohater komunikował się z nią za pomocą głosu.

Pamiętajmy, że przy takim sprzęcie nie tylko jego funkcje, a zarazem możliwości się liczą. We wszystkich produkcjach (odpowiednio do swoich czasów) te urządzenia były po prosty ładne. Bez dwóch zdań - lustro Maxa wygląda minimalistycznie, schludnie, jakby wyjechało z taśmy produkcyjnego gigantycznej korporacji pokroju Samsunga czy Apple. Myślę, że większość z nas przyjęłaby takie lustro z otwartymi ramionami.

A gdyby tak Android lub Tizen na pokładzie był?15b

Żeby było śmieszniej - producenci jak zwykle się z nami droczą. Jest tak z większością "nowinek" technologicznych, które są promowane jako totalny "amazing". W rzeczywistości są one przeterminowane już w dniu swojej premiery. Niestety, jednak firmy muszą na czymś zarabiać, stąd wyciska się z danej technologii ile tylko się da zanim przejdzie się do jej usprawnionej wersji. Pamiętajmy, że LG i Samsung na każdych dużych targach chwalą się coraz to lepiej dopracowanym inteligentnym lustrem, które w przyszłości będzie na wyposażeniu każdego domu. Już teraz możemy sprawdzać na nich pogodę, wiadomości, odczytywać maile, Facebook, oglądać filmy czy sprawdzać aktualną sytuacje na drodze z domu do pracy.

Zagraniczne koncerny już teraz myślą o tym, by wspomniane lustra wyposażyć w systemy operacyjne (na przykład Android lub Tizen). Dzięki temu mielibyśmy istne centrum rozrywki w łazience, przedpokoju czy sypialni. Dodajmy do tego możliwość dzwonienia - o zgrozo - z lustra (sic!), prowadzenie telekonferencji swobodnie przemieszczając się po swoim domu. Czy to nie byłaby idealna opcja dla freelancerów XXI wieku? Potentaci pytani kiedy w końcu do produkcji seryjnej trafią inteligentne lustra odpowiadają zdawkowo: "Już niedługo", "wkrótce" et cetera. Obecnie z tych rozwiązań korzystają duże sklepy oraz domy mody, na przykład Ralph Lauren.

15cZrób to sam - niczym klocki Lego

Pamiętaj, że możesz pokazać środkowy palec wielkim tego świata i pójść w ślady Max'a. To właśnie on jakiś czas temu zaprezentował swoje inteligentne lustro, które podbiło internetowy świat. Do stworzenia swojego unikalnego produktu użył starego lustra, dużego wyświetlacza, najprostszej płyty głównej z kontrolerami, przystawki Amazon Fire TV oraz okablowania i przewodów. Braun przyznaje, że cały montaż odbywał się monotonnie, metodą prób i błędów. Wszak autor nie miał przecież gotowych schematów, które mógłby z powodzeniem wykorzystać do budowy interaktywnego lustra.

Jeśli chodzi o oprogramowanie to zostało tutaj wykorzystane API Associated Press i Forecast. Dzięki tego jego urządzenie wyświetla najnowsze wiadomości i aktualną pogodę, samo pobiera również i aktualizuje wyświetlane dane. Na wyposażeniu znajduje się również wyszukiwanie głosowe (dzięki Google Now), które znacznie ułatwia korzystanie z lustra. Braun podkreśla, że w przyszłości chce dodać obsługę powiadomień, notatek oraz informacji o ruchu drogowym. Trzeba przyznać, że chłop ma wysokie ambicje!

Miejmy nadzieje, że takich ludzi jak Max Braun będzie coraz więcej na świecie. Niech urządzenia te zaczną się popularyzować. Może dzięki temu światowi giganci szybciej wdrożą procedurę inteligentnych luster w domu każdego z nas.

Autor: Bartłomiej Pabiszczak

Referencje

ODWIEDŹ NAS
ul. Brzozowa 23, 05-555 Grzędy k. Warszawy
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Obywatelska 11/45, 02-409 Warszawa
ul. W. Lipa 7B/12, 41-712 Ruda Śląska
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl