Tym razem tekst zacznę od tego, co to jest to całe ciepło odpadowe. Ciepło to powstaje w procesach przetwarzania energii w urządzeniach energetycznych i oddawanie jej do otoczenia. Dobrym przykładem może być ciepło, które pochodzi z procesów chłodzenia, ciepło spalin odlotowych z silnika spalinowego czy pieca hutniczego. Ciepło odpadowe wykorzystywane jest do ogrzewania budynków produkcyjnych, biurowych oraz magazynowych. Można również zastosować je do podgrzewania wody użytkowej. W dalszej części znajdziecie więcej informacji związanych z powyższym zjawiskiem.

9aWprowadzenie

W obecnych czasach coraz szybciej ubywają nieodnawialne źródła energii, na przykład węgiel. Wobec tego zjawiska Unia Europejska kładzie coraz większy nacisk na wykorzystywanie odnawialnych zasobów energetycznych, w skrócie zwanych OZE. Wykorzystanie ciepła odpadowego, które pochodzi z przeróżnych źródeł, staje się coraz ważniejsze. W szczególności da się to zauważyć w zakładach przemysłowych, transporcie czy firmach związanych z ochroną środowiska i prowadzeniem ekologicznego trybu życia. Należy zdać sobie sprawę z faktu, iż efektywność energetyczna w naszym kraju jest niemal trzykrotnie niższa, niż u naszych zachodnich sąsiadów.

Lwia część energii jest marnowana przez brak odzysku energii w procesach spalania, np. różnego rodzaju procesach technologicznych czy pojazdach mechanicznych. Problem ten można rozwiązać przez zastosowanie specjalnego układu, który będzie przetwarzał ciepło odpadowe w energię elektryczną. Niezaprzeczalnie przyczyni się to do poprawy bilansu efektywności energetycznej i/lub ograniczenie złego oddziaływania człowieka na otaczające go środowisko.

W dzisiejszych czasach na każdym kroku mamy do czynienia z ciepłem odpadowym. Każdy z nas ma telefon komórkowy czy laptopa/komputer stacjonarny. Te urządzenia wytwarzają ciepło, które w żaden sposób nie jest wykorzystywane. Jeśli zamienilibyśmy całe ciepło wytwarzane przez powyższy sprzęt na prąd elektryczny, bateria w naszym laptopie wytrzymałaby dwa-cztery razy dłużej. Oto najlepszy przykład: z 1 litra wody odpadowej o różnicy temperatur 15°C jesteśmy w stanie uzyskać około 55Wh energii. Możemy ja wykorzystać do zasilania dobrze znanej żarówki 40 W przez około 1,2 h lub żarówki typu LED przez około 9-10 godzin.

O rynku termoelektrogeneratorów słów kilka9b

Raport firmy ID Tech EX podkreśla, że rynek termoelektrogeneratorów w ubiegłym roku był wart około 1,5 miliarda dolarów. Rejon ten rozwija się niezmiernie szybko, podobnie do rynku elektrowni wiatrowych czy paneli fotowoltaicznych. To właśnie generatory termoelektryczne o małej mocy stanowią bezpośrednią konkurencję dla jednorazowych baterii. Dodatkowo mogą być doposażeniem lub nowym rozwiązaniem dla statycznych i zamkniętych systemów, gdzie brakuje nam światła, na przykład systemu podziemnych rur cieplnych. Raport Infinergia pokazuje, że wskaźniki wzrostu CARG wyniosą 31% pomiędzy 2013, a 2019 rokiem. W 2020 roku ma przekroczyć próg 20 milionów.

Cały rynek urządzeń przeznaczonych do odzysku energii elektrycznej rozwija się obecnie w zatrważającym tempie. Perspektywy są bardzo obiecujące, a potwierdza to trend na urządzenia tego typu. Ważnym aspektem jest również wiedza samych użytkowników, która sukcesywnie, z roku na rok się pogłębia w dziedzinie ekologicznego życia.  Jest to wręcz idealny moment na inwestycję w urządzenia do odzyskiwania ciepła.

Ciepło odpadowe z klimatyzacji

Można by omówić ciepło odpadowe z wielu dziedzin życia, na przykład: samochodów, oczyszczalni ścieków czy dużych fabryk. My jednak skupimy się na cieple pozyskiwanym z klimatyzacji, ponieważ jest to najbliższy nam temat. Z układ naszej klimatyzacji można je odzyskać przy pomocy systemu GHP. To specjalne systemy klimatyzacji i ogrzewania, których paliwem jest gaz. Warto podkreślić, że mają one zastosowanie dla kilku(nastu) pomieszczeń jak również całym budynków prywatnych i/lub komercyjnych. Pamiętajmy, że sytem GHP może zapewnić 100% wydajności grzewczej przy temperaturze zewnętrznej rzędu -20°C. To zasługa ciepłą odpadowego, które jest wykorzystywane. Do grzania i chłodzenia wykorzystywana jest jedna, cienka instalacja chłodnicza, która w zupełności wystarczy do naszego systemu. GHP gwarantuje bardzo szybkie i wydajne zarazem chłodzenie oraz ogrzewanie. Zwiększa również dopływ ciepła do konkretnego pomieszczenia. Jest to możliwe przez odzysk ciepła z płynu chłodzącego silnik.

Kilka słów odnośnie odzyskiwania samego ciepła. Cały proces przebiega w wymienniku ciepła, gdzie wykorzystywane jest do podgrzewania wody. Wykorzystywanie takiego ciepła z danego silnika przyczynia się tego, że gazowe pompy ciepła nie wymagają żadnego odszronienia w okresie zimowym. Dzięki temu klimatyzatory cały czas pracują na pełnych obrotach. Musicie wiedzieć, że system GHP dostarcza do 30 kW mocy, która wykorzystywana jest do podgrzewania wody (średnio do 75°C.).

Autor: Bartłomiej Pabiszczak

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl