Niedawno pisaliśmy o programach dofinansowania dla paneli fotowoltaicznych, co przekłada się stworzenie ekologicznego zasilania. Dziś przyszła pora na programy opłat dla instalacji pomp ciepła. W tekście zawarliśmy najważniejsze informacje.

7a

Jak zacząć?

Do niedawna prywatni inwestorzy, którzy byli zainteresowani zakupem pompy ciepła mogli skorzystać z dużego dofinansowania dzięki programowi "Prosument". Był on bowiem prowadzony przez NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niestety mam dla Was zła informację. Mianowicie jakoś czas temu ów program został zakończony, a jakichkolwiek informacji o podobnym dofinansowaniu należy szukać lokalnie. Mowa tutaj oczywiście o wojewódzkich oddziałach funduszu, urzędach marszałkowskich czy gminach.

Całą ekipą SolarSan zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje z wybranych miast i województw. Jednocześnie zachęcamy do wszelakich dofinansowań. W końcu ekologiczny dom daje znacznie więcej satysfakcji, aniżeli standardowe zanieczyszczanie naszego środowiska. Pamiętajcie, że to jak o nie dbamy ma bezpośrednie przełożenie na jakość naszego życia nie tylko na płaszczyźnie zdrowia.

Akcje w województwach

Województwo mazowieckie

7b

W centralnej Polsce Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Warszawie otworzył nabór wniosków w ramach programu "Ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez zakup i montaż kolektorów słonecznych, zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych, zakup i montaż pomp ciepła". Dzięki niemu możemy ubiegać się o dofinansowanie w formie:

  • dotacji na kupno i montaż pompy ciepła - możemy dostać pomoc do 40% kosztów kwalifikowanych, jednak suma nie może przekraczać 15 000 złotych dla jednego beneficjenta,
  • pożyczki do 100% kosztu kwalifikowanego

Jeśli chodzi o warunki pożyczki to jest ona udzielana do 10 lat. Istnieje bowiem możliwość, w wyjątkowych przypadkach i na wniosek inwestora o wydłużenie powyższego okresu do lat 15.

Województwo zachodniopomorskie

Tym razem Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął udzielanie pożyczek na instalacje pomp ciepła. Najważniejsze informacje to okres zobowiązania nie krótszy, niż 5 lat i nie dłuższy, niż 15. Mamy również możliwość jej umożenia od 30 do 50% zapożyczonej sumy.

Województwo wielkopolskie

Tutejszy oddział WFOŚiGW promuje wspiera zarazem budowę ekologicznych systemów grzewczych, w których wykorzystywana jest pompa ciepła. Udzielają oni bowiem pożyczki z możliwością umorzenia pewnej części (do 30%). Oprocentowanie dofinansowania wynosi zaledwie 1% w skali roku. Do kosztów kwalifikowanych możemy zaliczyć: zakup jak również montaż nowych pomp ciepła, roboty budowlano-montażowe i koszty wykonania samego projektu instalacji. Okres trwania pożyczki wynosić może maksymalnie 15 lat.

7c

 

Akcje w miastach

Warszawa

Mieszkańcy Stolicy są "rozpieszczani" w przeróżny sposób, nie tylko przez władze miasta. Jeśli chodzi o dofinansowania do ekologicznego ogrzewania możemy liczyć na 40% dopłaty do zakupu pompy ciepła. Suma pożyczki nie może jednak przekraczać 40 000 złotych. Ważna informacja: nie będziemy w stanie ubiegać się o dofinansowanie, jeżeli nasz budynek jest zasilany ciepłem z miejskiej sieci ciepłowniczej.

Lublin

W tym miejscu od 1 lutego do 31 marca prowadzony jest nabór wniosków dla osób fizycznych. Czeka na nich bowiem dofinansowanie dla zakupu pomp ciepła. W ramach programu "Ekodom" jesteśmy w stanie uzyskać dofinansowanie nawet do 100% kosztów kwalifikowanych całej inwestycji. Pamiętajcie, by wnioski składać osobiście w regionalnych siedzibach funduszu.

Łódź

Na tych rewirach prowadzony jest specjalny program, dzięki któremu można starać się o dotację na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego na zakup m.in. pomp ciepła. Należy pamiętać, że wsparcie z funduszu nie może przekroczyć 40% kosztów kwalifikowanych. Więcej informacji jak również wykaz banków, które biorą udział w całym przedsięwzięciu w Łodzi możecie znaleźć pod adresem: www.zainwestujwekologie.pl

Autor: Bartłomiej Pabiszczak

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl