Zanim nastała era inteligentnych domów we wszelakich budynkach montowano instalacje, które spełniały swoje zadani jeden do jednego. Niech przykładem będzie tutaj system alarmu i monitoringu, który odpowiadał tylko i wyłącznie za bezpieczeństwo mieszkańców i ich mienia ruchomego i nieruchomego. Każdy z systemów musiał mieć dedykowaną automatykę z oddzielnymi sterownikami i pilotami. Parę lat temu stan rzeczy się zmienił, a od dobry dwóch, trzech lat jesteśmy w stanie kupić systemy inteligentnego domu rodem z przyszłości.

16bSłowem wstępu

To proste - problemy z wieloma jednostkami sterującymi pojawił się w chwili, w której ludzie zaczęli coraz bardziej rozbudowywać swój inteligentny dom. Wiadomo, zaczęło się od alarmu, potem doszła instalacja oświetlenia, klimatyzacji i wentylacji. Wystarczyło dołożyć trochę "inteligentnego" oświetlenia, elektrycznie sterowanych rolet czy automatycznego nawadniania ogrodu i miejsca zaczęło po prostu brakować.

W tym właśnie momencie wszystkie mądre głowy (od inżynierów, przez designerów po elektroników) mieli wspólny cel - stworzyć system inteligentnego domu z prawdziwego zdarzenia. Tak, zdecydowanie im się to udało, dzięki czemu jesteśmy w stanie z jednego miejsca kontrolować rozmaite domowe urządzenia. Łatwe sterowanie, dość prosty montaż to tylko niektóre z plusów, które idą w parze z nowymi rozwiązaniami, które oferowane są chociażby przez naszą polską firmę - FIBARO.
 

16Dom inteligenty - dlaczego musisz go mieć?

Zapewne wielu z Was zadaje sobie pytanie: Po co mi takie "udziwnienia"? Warto zastanowić się nad inteligentnym systemem zarządzania naszym domem. Dzięki niemu będziemy w stanie obniżyć koszty związane z użytkowaniem budynku, polepszyć czas, który spędzamy w naszych "4 ścianach" jak również poprawić ogólne poczucie bezpieczeństwa i komfortu wszystkich domowników. To co powinno Was dodatkowo zachęcić to możliwość ciągłej rozbudowy i personalizacji, w zależności od aktualnych potrzeb.  Jeśli chcemy podłączyć urządzenia wystarczy dłuższa chwila z instrukcją - podstawowe rzeczy jesteśmy w stanie skonfigurować we własnym zakresie. Przejdźmy jeszcze do trzech najważniejszych rzeczy, o których wspomniałem wyżej.

  1. Bezpieczeństwo przede wszystkim - dzięki inteligentnym rozwiązaniom będziemy w stanie kontrolować każdy obszar naszego domu nawet, jeśli fizycznie nas w nim nie będzie. Poprzez specjalną aplikację na telefon będziemy mogli w każdej chwili podejrzeć, co dzieje się w danej części domu. Jeśli jednak nie będziemy mieć czasu na systematyczną kontrolę, system sam w porę zareaguje na zdarzenia potencjalnie niebezpieczne dla mieszkańców. Włączy wtedy jedną z trzech procedur: alarmową, zabezpieczającą lub odstraszającą.
  2. Oszczędność kluczem do bogactwa - dobry system to masa zatrzymanej gotówki w naszym portfelu. Jeśli dobrze go skonfigurować potrafi w znacznym stopniu przyczynić się do mniejszego zużycia energii elektrycznej oraz gazu (średnio sięgają one około 20%). Dodatkowo podczas montażu elementów FIBARO nie jesteśmy zmuszeni do poniesieni dodatkowych kosztów w postaci prac "budowlanych".
  3. System inteligentny - w niepamięć będzie można puścić każdorazowe zapalanie/gaszenie światła wychodząc np. z garażu. Nie będziemy również musieli kontrolować zasłon, okien, bramy wjazdowe czy garażowej. Wszystkie te i inne czynności wykona za nas inteligenty system, który spaja w całość wszystkie podłączone do niego urządzenia.

16cJak system to otwarty czy zamknięty?

Najważniejszą rzeczą w systemach jest ich elastyczność, dlatego musimy dobrze zastanowić się podczas wyboru domowego systemu. To właśnie przy jej użyciu jesteśmy w stanie programować system w taki sposób, by spełniał on obecnie postawione wymagania przez domowników. Pamiętajmy jednak, że możliwość rozbudowy naszego systemu w dużej mierze będzie zależał od projektu jak również rodzaju inteligentnego systemu, który wybierzemy. Całość dzielimy na dwa rodzaje: systemy zamknięte oraz systemy otwarte, o których więcej poniżej.

Systemy zamknięte w swoim portfolio posiadają produkty, tj. technologie, programy, urządzenia, serwis et cetera tylko i wyłącznie jednego producenta. Decydując się na takie rozwiązanie, nie będziemy w stanie skorzystać z urządzeń innych firm. Znaczy to tylko tyle, że mając 10 urządzeń systemu A nie będziemy w stanie wpiąć do niego kolejnego urządzenia firmy B. Inaczej natomiast jest w przypadku systemów otwartych, gdzie oprogramowanie, urządzenia i szeroko pojęty osprzęt wytwarzany jest przez wiele firm i programistów. Dobrym przykładem systemu otwartego jest KNX (wcześniej EIB), do którego produkty wytwarza ponad 100 firm i świetnie razem działają.

Inteligentne systemy są coraz tańsze, jednak nie jest to jeszcze półka cenowa dostępna dla każdego Kowalskiego. Warto jest więc przed zakupem zapoznać się z produktami, które oferowane są na naszym rynku. Jeśli macie jakiekolwiek pytania - serdecznie zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści pozostają do Waszej dyspozycji.

Autor: Bartłomiej Pabiszczak

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl