W ostatnim czasie coraz więcej słyszy się o złym powietrzu, które panuje w większości dużych miast na terenie Polski. Coraz to nowe raporty potwierdzają informacje, jakoby dopuszczalne normy zostały wielokrotnie przekroczone. Polska firma znalazła jednak antidotum na powyższe zagrożenia.

2a

Elektrofiltr firmy TECH Sterowniki

To właśnie polska firma TECH Sterowniki wymyśliła specjalny elektrofiltr ST-360, który umieszcza się w układzie kominowym. Powstał on w ramach współpracy naukowców z Politechniki Śląskiej pod kierownictwem dr. Inż. Roberta Kubicy ze specjalistami wyżej wymienionej firmy. Jeszcze do niedawna filtry tego typu były wykorzystywane głównie w przemyśle. Te dedykowane do rozwiązań konsumenckich były sprowadzane zza granicy. Elektrofiltr ST-360 został zaprojektowany, przetestowany i wprowadzony do produkcji wyłącznie na terenie naszego kraju.

Wynalazek wykorzystuje siłę elektrostatyczną, która odpowiedzialna jest za usuwanie zanieczyszczeń z powietrza, które wdychamy. Jest to możliwe, dzięki wytwarzaniu wysokiego napięcia na elektrodzie umieszczonej w strumieniu spalin. Jego korpus wykonany jest ze stali węglowej. To właśnie w nim zamontowana jest elektroda ulotowa, która generuje wyładowanie koronowe (została wykonana ze stalowego drutu). Została ona umieszczona centralnie w kanale spalinowym przy użyciu pręta mocującego z izolatorem ceramicznym. Układ ten zasilany jest wysokim napięciem z generatora WN, przy pomocy odpowiednio zaizolowanego przewodu zasilającego. Warto wspomnieć, że elektrodę rozładowczą i powierzchnię separacji stanowią uziemione ścianki korpusu elektrofiltru i przewodu kominowego, w którym zamontowany jest elektrofiltr.

Ładunki elektryczne sprawiają, że pył przyciągany jest przez ścianki urządzenia, gdzie zostaje trwale osadzony (dzięki sile elektrostatycznej). Ma to bezpośrednio przełożenie na wysoką efektywność urządzenia, wszak skuteczność utrzymuje się tutaj na poziomie 60-90%.

2bGarść informacji

Urządzenie samo w sobie jest niewielkich rozmiarów. Dzięki temu możemy odpylać dużą ilość spalin bez robienia jakichkolwiek przerw w pracy urządzenia. Najczęściej filtr montowany jest wraz z samym kotłem, przez wykwalifikowanego instalatora. Oczywiście można pokusić się o samodzielny montaż, jednak zalecamy bezwzględne trzymanie się instrukcji. Elektrofiltr działa w pełni automatycznie – uruchamia się na podstawie informacji z czujnika temperatury spalin. To ważne, ponieważ nie musimy stale monitorować naszej instalacji i pilnować, by w odpowiednim momencie włączyć nasz sprzęt.

Metoda odpylania spalin, o której wyżej wspomnieliśmy, z technicznego punktu widzenia stanowi rozwiązanie typu BAT (tj. najlepsza dostępna na rynku technika). W praktyce oznacza to tyle, że opisywany produkt gwarantuje spełnienie coraz wyższych wymogów energetyczno-emisyjnych, które stawiane są przed instalacjami spalania małej mocy (tyczy się to również tych, które określone zostały w odnośnych standardach testowania EN303-5 oraz EN13289). Mając na uwadze emisję pyłu właściwej dla danego kotła, źródła lub pieca, zastosowanie wysokosprawnego odpylacza (do których bez wątpienia zalicza się nasz polski elektrofiltr), pozwala na przesunięcie urządzenia z klasy 3 wg. normy 303-5 do klasy 4 lub 5 w odniesieniu do emisji pyłu. Mowa tutaj o emisji pyłu na poziomie poniżej 40mg/m3.

Jest to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, które będzie stale modernizowane. Warto śledzić temat, ponieważ firma TECH Sterowniki nie wyklucza wprowadzenia na rynek udoskonalonych wersji. Pamiętajmy również, że ich urządzenia możecie Państwo kupić w każdym większym mieście na terenie naszego kraju. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, nasi specjaliści doradzą w zakresie wyboru odpowiednich filtrów do instalacji, która znajduje się w wyznaczonym przez Państwa budynku.

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl