Na samym początku należy podkreślić, że farba solarna wcale nie jest nowym odkryciem, ponieważ została ona wynaleziona już w 2011 roku (przez naukowców z Uniwersytetu Notre Dame). Warto jednak zauważyć, że niedawne odkrycie naukowców z Melbourne może całkowicie zrewolucjonizować rynek paneli fotowoltaicznych.

12a

Farba solarna - od czego się zaczęło?

Stanie się tak, ponieważ nowy rodzaj farby będzie mógł być wykorzystany do produkcji nieskończonej ilości czystej, naturalnej, a przede wszystkim odnawialnej energii. Jest to możliwe, ponieważ sam farba pochłania parę wodną z powietrza jak również promienie słoneczne. Następnie dzieli atom wody na tlen i wodór, dzięki czemu wodór zostanie wykorzystany jako źródło eko paliwa. Przejdźmy jednak do samego odkrycia, ponieważ jest ono iście interesujące.

Jak już wcześniej wspomniałem, farbę solarną odkryto już w 2011 roku. Jest ona przystosowana do malowania ścian budynków (materiał musi przewodzić prąd). Nałożona na nasz budynek, jest w stanie produkować energię elektryczną, a wszystko to przy wykorzystaniu promieni słonecznych. Warto dodać, że wspomniana technologia może się okazać dużo tańsza, aniżeli montaż samych paneli fotowoltaicznych (bardziej znanymi jako baterie słoneczne).

Sama farba jest idealna dla osób, które na co dzień nie lubią majsterkować, ponieważ wymaga tylko jednej warstwy, a do jej nałożenia nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu. To ogromny plus, ponieważ historia nie raz pokazała, że im prostsze rzeczy tym lepiej przyjmują się na rynku konsumenckim.

Każdy wynalazek wymaga udoskonalenia. Z pomocą przyszli naukowcy z Melbourne.

12b

To właśnie naukowcy w Królewskiego Instytutu Technologii w Melbourne (Uniwersytet RMIT) wynaleźli zupełnie nową formułę farby solarnej. Mianowicie stworzony przez nich produkt ma bardziej gęstą konsystencję, posiadając przy tym parametry żelu krzemionkowego, który stosowany jest powszechnie w lekach, paczkowanej żywności jak również elektronice (wchłania wilgoć).

Ich odkrycie zostało niedawno opublikowane w popularnym magazynie Science Daily, w którym to został opisany cały proces tworzenia nowego produktu. Nowy rodzaj farby pełni również rolę półprzewodnika (wszystko możliwe dzięki siarczkowi milibdenu) jak również dzieli cząstki wody na wodór i tlen.

Dr. Torben Daeneke, kierownik grupy badaczy wyjaśnia, że fakt zmieszania nowego materiału z cząstkami tlenku tytanu (jest to składnik większości farb malarskich) tworzy niezwykłą farbę. Jest ona w stanie pochłonąć energię słoneczną, by produkować wodór z połączenia promieni słonecznych i wilgotnego powietrza. Jak dobrze wiemy, wodór jest najbardziej eko źródłem energii.

Farba solarna w co trzecim domu za 5 lat?

Warto zauważyć, że powyższy wynalazek może całkowicie zrewolucjonizować rynek eko budowli. Może mieć ono również znaczący wpływ na popularyzację ekologicznego budownictwa. Poprzez łatwość w aplikacji, brak potrzeby posiadania specjalnych umiejętności tudzież sprzętu może w szybkim tempie spopularyzować ów technologię. Potwierdzają to sami naukowcy, którzy ją wynaleźli.

Z ich wypowiedzi możemy również usłyszeć, że farba solarna "zamontowana" na ścianach budynku stworzy system pozyskiwania nieograniczonej energii. Badacze twierdzą, że będzie można ją wykorzystać również na pomieszczeniach gospodarczych i budowlach będących na danym terenie np.: płotach, garażach, warsztatach, spichlerzach. Farba ma znaleźć zastosowanie także w koncernach samochodowych, jako opcjonalny lakier samochodowy.

Grupa badawcza zapewnia, że produkcja energii będzie możliwa w każdych warunkach klimatycznych. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ omawiany produkt będzie mógł być używany w rejonach o mniejszym nasłonecznieniu. Dodatkowo w ciągu najbliższych pięciu lat produkt ten ma zostać wprowadzony do powszechnej sprzedaży. Jeśli chodzi o cenę - szczegóły nie są znane jednak farba solarna ma być dostępna dla przeciętnego Kowalskiego.

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl