Większość z nas zna grzejniki, które przylegają do ściany i często schowane są pod parapetami. W obecnych czasach urządzenia te mogą być ukryte w ścianie, nie mieć widocznych podłączeń instalacyjnych i zapewniać dużo większy komfort cieplny w danym pomieszczeniu. To wszystko jest możliwe dzięki grzejnikom podtynkowym, tj. ogrzewaniu ściennym.

11a

Grzejniki podtynkowe - wstęp 

Grzejniki podtynkowe są coraz bardziej doceniane na rynku deweloperskim, ponieważ zapewniają one zdrowsze warunki mieszkalne. Dodatkowo charakteryzują się bardzo wysokim komfortem cieplnym w pomieszczeniach przy relatywnie niskim zużyciu energii. To bezpieczne, profesjonalne i niezawodne rozwiązanie.

Teraz trochę o kosztach. Jeden grzejnik podtynkowy kosztuje w granicach 300-500 złotych, więc wyposażenie domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2 powinno wynieść około 10 000 zł. Jest to dużo większa kwota jaką trzeba by było zapłacić za standardowe ogrzewanie. Nie ma się co bać - większy koszt montażu zwróci się podczas samej eksploatacji. Wynika to faktu, iż opisywane rozwiązanie pozwala obniżyć koszty użytkowania nawet o 40%!

Ogrzewanie ścienne to jeden z elementów ogrzewań płaszczyznowych (tak jak podłogowe czy sufitowe), które charakteryzuje się tym, że ciepło przekazywane jest do pomieszczeń równomiernie przy użyciu powierzchni przegrody, w której jest osadzone. Tak, jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie ścienne, elementy grzewcze znajdą się pod tynkiem.

Ogrzewanie ścienne - rodzaje

Należy zdać sobie sprawę, że decydując się na ścienne ogrzewanie nie musimy ograniczać się do jednego sposobu jego zasilania. Mianowicie mamy do wyboru dwie opcje:
  1. elektryczne - instalacja zostanie podłączona do sieci elektroenergetycznej;
  2. wodne - zasilanie odbywa się przez rozdzielacz (podobnie jak instalacja grzewcza wyposażona w standardowe grzejniki) przy wykorzystaniu podgrzanej wody w źródle ciepła, tj. kotle, pompie ciepła, kominku z płaszczem wodnym
Jeśli chodzi o samo ogrzewanie wodne to może mieć ono postać specjalnej pętli rur (z tworzywa lub miedzi), w których będzie krążyła woda. Pamiętajmy jednak, że jest to dość ryzykowne rozwiązanie, ponieważ może dojść do przecieków, które spowodowane będą np. przypadkowym uszkodzeniem przewodów znajdujących się w ścianie. Problemem może okazać się również sama grubość tynku, która jest wyraźnie większa, niż w przypadku standardowej instalacji. 

Aby zapobiec omawianym wyżej problemom warto zainteresować się nową generacją systemu ściennego, który oparty jest na omawianych grzejnikach podtynkowych. Taki system składa się z kolektora wodnego, który umieszczony jest przy podłodze. To od niego odbierana jest (pionowo) energia przez aluminiowy radiator.

Dzięki temu ciepła woda z rozdzielacza c.o zasila tylko i wyłącznie główny kolektor, a aktywny radiator odbiera wygenerowane ciepło i rozprowadza po całej powierzchni cienkiej warstwy tynku. Taki system charakteryzuje się najmniejszą bezwładnością w porównaniu wszystkich wodnych systemów płaszczyznowych jak również największą efektywnością (przez bardzo niski opór grzewczy).

Grzejniki podtynkowe - garść informacji

11b

Tytułowe urządzenia są sprzedawane jako gotowe moduły o wymiarach np. 170x60 cm. Wykonane są w całości z jednorodnego stopu aluminium. Swoim wyglądem przypominają siatkę Rabbitza, co przekłada się na lepsze krycie tynkiem. Dzięki aluminiowej siatce, która pełni funkcję warstwy zbrojącej (wzmocnienie tynku). Dodatkowo wspomaga ona równomierne rozchodzenie się ciepła po wyznaczonym obszarze ściany, nie powodując jej pękania. 

Pamiętajmy, że grzejniki te możemy łączyć ze sobą w sposób szeregowy. Ich liczbę dobiera się w zależności od zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu. Zaleca się montaż na ścianach zewnętrznych (w miejsca, w których straty ciepła są największe). Ich założenie jest bardzo proste, ponieważ elementy modułowe przyczepia się do ściany przy użyciu specjalnych kołków. Jeśli chodzi o kolektory to są one zakończone specjalnymi króćcami przyłączeniowymi, w które podpina się elastyczne przewody zasilające (od c.o).

Grzejniki podtynkowe to brak stosowania dodatkowej, specjalnej warstwy tynku. W najgrubszym miejscu grzejniki te mają niecały 1 cm, więc jesteśmy w stanie je ukryć w standardowej warstwie tynku, tj. 15 mm. 

Cechy ogrzewania ściennego

Ścienne grzejniki to w dużym uproszczeniu oddawanie ciepła przez promieniowanie i naturalną konwekcję. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w naszym domu nie ma nadmiernej ilości kurzu, a wraz z nim alergenów, które są niekorzystne dla alergików. Co ważne, powietrze w naszym domu nie sprawia wrażenia wysuszonego, co przekłada się na zdrowy mikroklimat

Przez umiejscowienie instalacji na zewnętrznych ścianach jesteśmy w stanie osiągnąć zakładany komfort przy mniejszej (2-3 st. C) temperaturze w danym pomieszczeniu. Przekłada się to bezpośrednio na mniejsze koszty eksploatacji. Przyjmuje się, że zmniejszenie temperatury o 1 st. C daje nam średnio 5% oszczędności w zużyciu energii (grzanie/rok). Ogrzewanie ścienne (tak jak i podłogowe) ograniczają straty kominowe.

Grzejniki podtynkowe to doskonałe narzędzie do współpracy z nowoczesnymi i ekologicznymi zarazem źródłami ciepła, np. pompy ciepła czy kotły kondensacyjne. Oba urządzenia mogą poszczycić się najwyższą sprawnością, pracując przy tym w układach niskotemperaturowych. Pamiętajmy, że aby z niższej temperatury zasilania wygenerować potrzebną moc cieplną, musimy zwiększyć powierzchnię grzejnika - idealnie nadają się do tego opisywane ogrzewanie ścienne.

Ważne - maksymalna temperatura grzejącej ściany to 40 st. C - jest większa od tej, którą może uzyskać podłogowe ogrzewanie. Wniosek jest prosty - z 1 metra kwadratowego ściennego ogrzewania jesteśmy w stanie uzyskać dużo większą moc grzewczą, niż w przypadku ogrzewania podłogowego.

Kolejna porcja informacji

Wiemy już, że grzejniki podtynkowe idealnie wręcz sprawdzają się w układach niskotemperaturowych. Można je również zastosować w systemach wysokotemperaturowych, tj. zasilanych kotłem na ekogroszek lub kominkiem wyposażonym w płaszcz wodny). Jest to możliwe dzięki redystrybucji ciepła.

Kolejny argument za zainstalowaniem opisywanego rozwiązania to fakt, iż w wykończonym pomieszczeniu cała instalacja jest praktycznie niewidoczna. Dzięki temu żadne okablowanie, rurociąg czy inny osprzęt nie zaburza stylistyki danego pokoju. Jedynym kłopotem może okazać się znalezienie odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni ściany, by zmieścić całą instalację.

Czy grzejniki podtynkowe są bezpiecznym rozwiązaniem?

Jest to najlepsza forma ogrzewania dla alergików jak również rodzin, w których znajdują się małe dzieci. Wszystko dzięki zjawisku promieniowania, niewymuszonej konwekcji i lokalizacji samej instalacji. Tylko i wyłącznie ogrzewanie ścienne jest w stanie przetransportować ciepło "od" przegród zewnętrznych, a nie "do" przegród (jak w pozostałych systemach). Odwrócona transmisja ciepła to inna regulacja wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu. 

Jak dobrze wiemy, w okresie silnego grzania (późna jesień-wczesna wiosna) otacza nas suche powietrze, które w znacznym stopniu pogarsza nasze oddychanie (szczególnie u alergików i astmatyków). Całość bierze się z przekazywania wilgoci i ciepła zawartego w powietrzu do ścian zewnętrznych, przez co mamy przesuszone powietrze i zawilgocone ściany. 

Jak dobrze wiemy, w okresie silnego grzania (późna jesień-wczesna wiosna) otacza nas suche powietrze, które w znacznym stopniu pogarsza nasze oddychanie (szczególnie u alergików i astmatyków). Całość bierze się z przekazywania wilgoci i ciepła zawartego w powietrzu do ścian zewnętrznych, przez co mamy przesuszone powietrze i zawilgocone ściany. 

Autor: Bartłomiej Pabiszczak

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl