Coraz więcej Polaków zaczyna myśleć nad instalacją inteligentnego systemu, który pozwoli im zapanować nad domowym zaciszem. Jednym z pierwszych etapów, od których zaczyna się cała rozmowa to cena takiego przedsięwzięcia. Przejdźmy zatem do konkretów.

17aGarść informacji

Dla przykładu: dla 70-80 metrowego mieszkania koszt dobrej instalacji bezprzewodowej zamknie się w granicach 5-7 tysięcy złotych. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę dom o powierzchni 170-220 metrów, koszty te mogą sięgać od kilkunastu do ponad 100 tysięcy złotych. Główną siłą napędową takiej rozbieżności cenowej jest rodzaj wybranego systemu jak również ilość urządzeń, które będzie podpięta do inteligentnego domu.

Podstawowym podziałem jest sposób w jaki poszczególne urządzenia komunikują się z nami. Dzielimy je na dwa: przewodowy oraz bezprzewodowy. Ten pierwszy jest mniej inwazyjny dla naszego lokalu oraz bardziej praktyczny (w każdym momencie możemy go zdemontować i przenieść do innego budynku). Drugi zaś zostanie z nami na dłużej - do jego montażu potrzeba często znacznej rozbiórki domu/mieszkania. Przejdźmy zatem krótkiej charakterystyki każdego z nich oraz zalet i wad.

Instalacja przewodowa KNX - najważniejsze informacje oraz koszt

Musimy zdać sobie sprawę z faktu, iż przewodowe rozwiązania są najczęściej stosowane w budynkach nowo budowanych lub modernizowanych (najczęściej remont generalny). Jeśli jednak zdecydujecie się założyć okablowanie w już istniejącym budynku, musicie liczyć się z podniesieniem kosztów całej inwestycji. Oto najlepszy przykład: dla wspomnianej wyżej powierzchni domu, wzrost ceny (odnosząc się do zwykłej instalacji elektrycznej) wyniesie około 30-45%. W praktyce będzie to od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Jeśli jednak pod uwagę weźmiemy całkowity koszt budowy 200-metrowego domu, różnica nie jest na tyle wysoka, by zdyskwalifikować takie przedsięwzięcie. Jeśli chodzi o standardy instalacji, jednym z najpopularniejszych jest KNX (KONNEX, EIB). Dzięki niemu jesteśmy w stanie zapewnić niemal idealną komunikację między wszystkimi urządzeniami (klimatyzacja, oświetlenie, systemy bezpieczeństwa). Ważną cechą KNX jest architektura rozproszona. Brak w niej jednostki centralnej, są za to linie i elementy magistralne, które pracują samodzielne. W razie awarii przestaje działać wyłącznie uszkodzony element.

Przejdźmy zatem do kosztów, ponieważ one nierzadko odgrywają najważniejszą rolę. W tej opcji głównym elementem są "tony" kabli, które będą potrzebne do połączenia wszystkich elementów instalacji. Aby mniej więcej oszacować koszty związanie z instalacją, będą nam potrzebne orientacyjne ceny okablowania dla 1 mkw. Cena zależna jest od ilości elementów, które mają być pod naszą kontrolą:

  • sterowanie oświetleniem – od 180 złotych/mkw;
  • sterowanie oświetleniem, roletami oraz domowym ogrzewaniem – od 200 złotych/mkw;
  • sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją i roletami – od 320 złotych/mkw;
  • sterowanie wszystkimi systemami, dodatkowe urządzenia (na przykład: ogrodowe zraszacze, brama wjazdowa, brama garażowe, zewnętrzne oświetlenie, system kamer), dowolna ilość urządzeń w systemie – powyżej 500 złotych/mkw

Pamiętajmy jeszcze, że powyższe ceny nie zawierają w sobie samych urządzeń, na przykład rolet, lamp, kamer czy siłowników do bramy wjazdowej. Instalacja kablowa jest o tyle dobra, że jeśli na samym początku nie chcemy wydawać pieniędzy na wpięcie wszystkich urządzeń do systemu, możemy odłożyć to na później. Kable przecież będą na swoim miejscu, dzięki czemu w każdej chwili będziemy mogli zakupić odpowiednie urządzenie, by wpiąć je w system.

Instalacje bezprzewodowe - idealne dla mniej zamożnych, bardziej leniwych, lubiących spokój17b

Tytuł tego akapitu nie jest przypadkowy, wszak instalacje bezprzewodowe zabiorą nam mniej planowania, czasu i pieniędzy by zaimplementować je w naszym domu. Montaż odbywa się niemal w całości w formule "plug&play" - szybka konfiguracja całego systemu również jest nie bez znaczenia. Brak ogromnej ilości okablowania, które trzeba schować to również znaczne obniżenie kosztów całej inwestycji. Jeśli chodzi o sam system jego podstawą są specjalnie zaprojektowane moduły, które pełnią różne funkcje. Ich przemyślany design (przeważnie małe rozmiary) pozwala na umieszczenie ich w niemal każdym miejscu. Wszystko po to, by wpisać się w jak największą ilość potrzeb użytkowników.

Można śmiało powiedzieć, że jednym z niepodważalnych atutów bezprzewodowej instalacji jest fakt, iż nie musimy od razu decydować się na przygotowanie całego budynku pod późniejsze elementy instalacji. W każdej chwili jesteśmy w stanie przeprojektować domową instalację w taki sposób, by odpowiadała naszym aktualnym potrzebom. Dzięki modułowej architekturze nie jesteśmy skazani na rozwiązania, które zaplanowaliśmy pół roku, rok, dwa czy pięć - podczas budowy/remontu naszego domu/mieszkania. Bezprzewodowy system inteligentnego domu jest również idealnym rozwiązaniem dla osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania. System taki możemy "spakować do torby", przenieść do nowego lokum i w jeden weekend możemy podłączyć wszystko tak jak chcemy. Ostatnim, chyba najważniejszym czynnikiem jest cena. Producenci powyższych rozwiązań podkreślają, że są one tańsze nawet o 70%, w porównaniu do tradycyjnych, kablowych systemów. Taka oszczędność wynika z braku wykorzystania okablowania i specjalistycznego projektu całej instalacji.

Autor: Bartłomiej Pabiszczak

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl