Jako społeczeństwo zdążyliśmy dobrze ugruntować naszą pozycję w XXI wieku. Wiele obszarów związanych z rozwojem naszego życia dynamicznie się rozwija. Dotyczy to również budownictwa i wszystkich z nim rzeczy związanych. Nie inaczej jest w przypadku ogrzewania, które w obecnych czasach może naprawdę miło funkcjonować. Zobaczcie sami!

4a

Instalacja pompy ciepła - słowem wstępu

Nowoczesne budownictwo to przede wszystkim zaawansowany system grzewczy, który skutecznie instalacje starego typu, które są mniej wydajne i charakteryzują się większą szkodliwością dla otoczenia. Najnowsze rozwiązania mają za zadanie odnieść standard energetyczny naszego budynku, obniżyć emisję szkodliwych dla otoczenia substancji jak również stworzyć sprawny układ grzewczy. Musimy o niej pamiętać już na etapie projektowania naszego domu czy budynku naszej firmy, a wszystko po to, by w późniejszym okresie nie wpuścić się w dodatkowe koszta związane z modernizacją instalacji.

Trzeba zdać sobie sprawę z faktu, iż pompa ciepła może być wykorzystywana jako źródło ogrzewania naszego budynku lub c.w.u. Wykorzystać możemy go również do stworzenia samodzielnej instalacji lub sprzęgnięcia jej w układ hybrydowy (tj. pompa ciepła współpracująca z innym źrodłem). Jeśli chodzi jeszcze o prace przygotowawcze pod naszą inwestycję, należy pamiętać o 3 rodzajach pomp ciepła: wona, powietrzna i gruntowa. Jest to bardzo ważne, ponieważ definiuje koszty związane z wykonaniem naszej instalacji od A do Z. Pamiętajcie raz na zawsze: uwzględnienie wszystkich niuansów podczas projektowania naszej inwestycji (nie tyle samej pompy ciepła, co budowy budynku), pozwoli zaoszczędzić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych na przeróbkach, których można byłoby uniknąć.

4bDostosuj swój budynek

Jeżeli decydujemy się na inwestycję w instalacje pompy ciepła, nasz dom musi spełniać odpowiednie standardy budownictwa energooszczędnego. Brak decyzji o dostosowaniu naszego budynku do obsługi ekologicznego ogrzewania tak naprawdę winien równać się z odejściem od pomysłu instalacji pompy ciepła. Jeżeli jednak będziemy chcieli tylko i wyłącznie pompę ciepła, bez zbytniej modernizacji, musimy brać pod uwagę pewien szczegół. Mianowicie instalacja będzie działać popranie, jednak może ona być mniej wydajna, niż w budynku, który został do niej w stu procentach przystosowany. Również podany przez producenta zakres pracy może być ciężki do osiągnięcia.

Kolejnym ważnym elementem jest termoizolacja naszego budynku. Upraszczając: chodzi o to, że pompa ciepła lepiej poradzi sobie z większym, dobrze zaizolowanym domem, niż z mniejszym, ale gorzej zabezpieczonym. Pamiętać należy, że to właśnie termoizolacyjność naszego budynku w głównej mierze decyduje o tym, jakie urządzenie powinniśmy zakupić. Przekłada się to bezpośrednio na moc i wielkość sprzętu, co ma wpływ na końcową kwotę jaką przyjdzie nam zapłacić za całą instalację. Im mniejsze straty ciepła, tym szybciej zwróci się nam inwestycja. Nie oszczędzajmy więc podczas wyboru materiałów i technologii do ocieplenia naszego budynku, ponieważ prędzej czy później i tak się to na nas "zemści".

Dokonaj odpowiedniego wyboru

Wybierając pompę ciepła do naszej instalacji pamiętajmy, że środowisko jej pracy wiąże się z niską temperaturą wody grzewczej. Jest to powód, dla którego nie może ona istnieć w tradycyjnym układzie grzejnikowym. Idealnie odnajdzie się natomiast w niskotemperaturowych układasz płaszczyznowych (nie bez potrzeby wspominałem wyżej o dostosowanie budynku do danej instalacji). Decydując się na pompę ciepła w pierwszych fazach budowy, dużo łatwiej będzie nam rozplanować całą podłogówkę.

Pamiętajmy również o rozdysponowaniu odpowiedniej przestrzeni gospodarczej, w której będzie mieściła się jednostka wewnętrzna. Całość swoimi wymiarami przypomina lodówkę lub dwudrzwiową szafę na ubrania. Nie powinniśmy więc mieć większego problemu z bezpiecznym jej umiejscowieniem w naszym budynku.

Autor: Bartłomiej Pabiszczak

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl