Technologiczny postęp otaczającego nas świata jest nie unikniony - tę wiedzę zna już zdecydowana większość naszego społeczeństwa. Ile człowiek by dał żeby móc włączyć ekspres do kawy przed powrotem z pracy. Co tam ekspres - możliwość włączenia ogrzewania, kiedy wracamy w mocną zimę czy możliwość odłączenia prądu, by nie padło standardowe pytanie podczas wyjazdu: "Wyłączyłaś żelazko z kontaktu?". Teraz to wszystko jest na wyciągnięcie ręki - inteligentne domy to coraz częstsze pytania, które dostają projektanci domów/mieszkań. W tym miejscu dowiecie się, czemu jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie dla usprawnienia naszych "4 ścian".

15aW jeden dzień stań się posiadaczem inteligentnego domu

Inteligentny dom jest swego rodzaju oznaką świadomości właściciela, wszak inwestycja taka nie może być dziełem przypadku. Jest również wyznacznikiem nowoczesności, przemyślanych decyzji i chęci zmiany swojego najbliższego otoczenia na lepsze, przyszłościowe. Budynek taki wyposażony jest w system, który umożliwia swojemu właścicielowi całościową automatyzację przestrzeni domowej. Steruje on bowiem przeróżnymi elementami, na przykład: bramą wjazdową lub garażową, oknami, żaluzjami, zewnętrznym oświetleniem. Inteligentny dom to również władza nad urządzeniami RTV i AGD jak również całą instalacją grzewczą, która odpowiada za optymalizację kosztów związanych z prowadzeniem domu.

Pomimo popularyzacji wielu rozwiązań, wśród potencjalnych klientów nadal panuje mylne przekonanie, jakoby opisywana wyżej instalacja była swego rodzaju dobrem luksusowym, przeznaczonym wyłącznie dla najbogatszych tej Ziemi. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób jest w stanie pozwolić sobie na zakup i montaż takiej instalacji. Pamiętajmy również, że nie musimy "automatyzować" całego budynku od razu. Produkty firmy FIBARO pozwalają na dowolną ich konfigurację jak również aktualizację, co daje możliwość odpowiedniego zaplanowania wydatków. Polska firma, w myśl swojej kampanii "Inteligentny dom w 24 godziny" pokazuje, że ich technicy potrzebują doby, by w pełni zautomatyzować wybrany budynek.

15cBez kucia ścian w domu czy mieszkaniu!

Niewątpliwą zaletą inteligentnego domu jest fakt, że nasze mieszkanie/dom nie będzie wyglądał jak po przejściu huraganu Katrina. Wszystkie rozwiązania, o których napisałem wyżej przeważnie kojarzą się z przeprowadzaniem ciężkich prac. Nic bardziej mylnego - FIBARO wytyczyło nowy szlak w dziedzinie modernizacji naszego miejsca zamieszkania. Najlepszym przykładem niechaj będzie czujnik Motion Sensor, który możemy zamontować niemal w każdym miejscu, bez użycia nawet 1 cm kabla. Urządzenie będzie odpowiedzialne za wykrywanie ruchu oraz regulowanie temperatury w danym pomieszczeniu. Podkreślmy to jeszcze raz - bezprzewodowy system FIBARO nie wymaga żadnych prac przygotowujących budynek do modernizacji.

Tak, czasem wystarczy niecała doba, by dom/mieszkanie przekształciło się w lokum na miarę XXI wieku. Jak wspomniałem wcześniej, rozwiązanie polskiej firmy daje nam praktycznie nieograniczone możliwości modyfikacji oraz rozbudowy systemu. W każdej chwili możemy go zdemontować, przenieść do nowego miejsca zamieszkania i tak od nowa go skonfigurować. Na pochwałę zasługuje również bezprzewodowa komunikacja oraz bardzo łatwa konfiguracja systemu. Nawet średnio-zaawansowana osoba nie powinna mieć większych problemów z dostrojeniem wszystkich opcji. 

15bJak montować to gdzie?

Same zalety z rozwiązaniami od naszej polskiej firmy, jednak co poradzić, skoro produkty mają pierwszej klasy? System jesteśmy w stanie w pełni spersonalizować i - co najważniejsze - w każdym calu dopasować do naszych potrzeb. To niezwykle ważne, ponieważ nie jesteśmy zależni od schematycznego portfolio, które oferują co poniektóre firmy. Dodatkowym plusem jest fakt, iż omawiamy system jest całkowicie otwarty na inne urządzenia nie wchodzące w skład produktów FIBARO. W żadnym wypadku nie cierpi na tym wszystkim bezpieczeństwo domowników ani wygoda korzystania z inteligentnego domu. Dzięki temu jest idealne rozwiązanie dla osób mieszkających w blokach.

Wszystko przez to, że system "obsługuje" wiele scenariuszy, na przykład zalanie mieszkania swojego, jak również sąsiada. z dołu. Flood Sensor w odpowiednim czasie da znać, że coś niebezpiecznego dzieje się w łazience. Informacja zostanie wyświetlona na naszym smartfonie lub tablecie. Dorzucając do tego specjalne moduły i Wall Plugi, pod kontrolą będą wszelakie urządzenia elektryczne, takie jak pralka czy suszarka bielizny. Będąc więc na uczelni czy spotkaniu ze znajomymi jesteśmy w stanie włączyć pralkę, by po powrocie do domu wywiesić gotowe pranie. Czy może być więc lepiej?

15dWarto więc czy odpuścić?

Odpowiedź może być tylko jedna: WARTO! Coraz więcej osób związanych bezpośrednio z branżą, tj. architekci, projektanci, wykonawcy ślą pochlebne opinie na temat rozwiązań stworzonych przez FIBARO. Dodatkowo firma została doceniona przez Apple (ich produkty można kupić u re-sellerów, oficjalnej stronie internetowej i w Apple Store), a to już nie byle co. Z inteligentnymi systemami domowymi jest trochę tak jak z komputerami pokładowymi (wyświetlacz) w samochodach.

Kiedyś były oferowane w najwyższych modelach danego producenta, teraz możemy mieć stosowny panel chociażby w Toyocie Aygo (w odpowiedniej wersji wyposażenia). Chcąc nie chcąc - ów systemy za parę lat będą normą i nikogo już nie będą dziwić automatycznie zasuwane rolety, włączanie oświetlenia czy domykanie okien o ustalonej porze dnia. 

Autor: Bartłomiej Pabiszczak

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl