W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zaczyna cierpieć na dolegliwość, która ma wiele postaci. Chodzi tutaj o alergię, która nie ma ograniczenia, jeśli chodzi o „rzeczy”, na które może nas uczulić. W dzisiejszym wpisie chcemy poruszyć tematykę stosowania klimatyzacji w mieszkaniu, w którym przebywają alergicy.

1a

Z alergią da się żyć

Alergia to coraz większy problem wśród młodych (ale nie tylko) osób. Najczęstsze przypadki to uczulenie na pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, roztocza czy świeżo skoszoną trawę. Nie tylko nasze uwarunkowania genetyczne mają na nią wpływ. Przyczynia się do tego również nowoczesne budownictwo. Mamy tutaj na myśli np. zapewnienie większej szczelności przegród zewnętrznych. Wpływa to na znaczne pogorszenie się powietrza wewnątrz budynku.

Jeśli chodzi o leczenie wspomnianej choroby, polega ono na mocnym ograniczeniu kontaktu z alergenami, jak również podawanie pacjentowi odpowiednich leków, które mogą doprowadzić do odczulenia pacjenta. Najgorszym alergenem są unoszące się w powietrzu pyłki roślin, które są ciężkie do odfiltrowania. Należy pamiętać, że dla takich osób najgorsze pory roku to wiosna i lato, kiedy wszelaka roślinność zaczyna pylić, a swąd koszonej trawy unosi się w powietrzu. Pojawia się więc pytanie – jak w upalny dzień stworzyć alergikowi idealne warunki pogodowe (17-19ºC), bez otwierania okna? Nie możemy pójść na skróty, ponieważ stworzenie domowego przeciągu wprowadziłoby do budynku więcej „skażonego” powietrza, co mogłoby doprowadzić do nieżytu nosa, zapalenia spojówek, swędzenia wierzchniej warstwy skóry.

W głowach wielu z Was pojawił się pewnie pomysł instalacji domowej klimatyzacji, która byłaby odpowiedzialna za stworzenie idealnego środowiska dla alergików. Jest ona odpowiedzialna za utrzymanie optymalnych warunków panujących w budynku. Pytanie tylko czy aby na pewno jest ona bezpieczna dla alergików?

1bKlimatyzacja nie zawsze dobra

Otaczające nas powietrze jest coraz bardziej zanieczyszczone. Ostatnie doniesienia o smogu nie pałają optymizmem. W powietrzu, które wdychamy znajdują się cząstki o średnicy 5÷100nm, np. syntetyczne czy naturalne włókna jak również pyłki roślin. Musimy zdać sobie sprawę z faktu, iż każde urządzenie klimatyzacyjne zostało wyposażone w specjalny filtr. Jest on narażony na zatykanie przez kurz i włókna, co bezpośrednio przekłada się na jego wydajność. Jeszcze większym problemem są drobnoustroje i zarodniki grzybów, co sprzyja rozwijaniu się grzyba i postępowi alergii. Może to wywołać również tzw. chorobę klimatyzacyjną, która objawia się podrażnieniem górnych dróg oddechowych. By zobrazować Wam, że to poważne zjawisko – w 2002 roku bakterie obecne w instalacji klimatyzacyjnej były odpowiedzialne za epidemię (ponad 100 zarażeń) legionellozy w Wielkiej Brytanii.

Aby zabezpieczyć się przed wszystkimi powyższymi problemami musimy pamiętać o systematycznym (przeważnie co 2-3 tygodnie) oczyszczaniu filtrów w naszym klimatyzatorze. Raz na kilka miesięcy powinniśmy również wyczyścić sekcję wewnętrzną jak również zewnętrzną. Należy również pamiętać o czyszczeniu przewodów klimatyzacyjnych (minimum 2 razy do roku). Dodatkowo raz w roku dobrze jest przeprowadzić dezynfekcję kanałów. Jeśli chodzi o koszty związane z klimatyzacją – są na tyle wysokie, że ów system lepiej sprawdzi się w obiektach biurowych. Do prywatnego zastosowania polecamy montaż wentylatora sufitowego.

Wentylator sufitowy zbawieniem dla alergików

Wentylator sufitowy jest odpowiedzialny za ruch powietrza w danym zespole pomieszczeń. Dzięki temu poprawia się jego  jakość, a domownicy mogą oddychać czystym powietrzem. Pozwala on na szybkie i zarazem płynne zmniejszanie temperatury w pomieszczeniach. Samo przemieszczanie się powietrza zapobiega kondensacji pary wodnej na ścianach, co przyczynia się do braku występowania grzybów w „obsługiwanych” pomieszczeniach. Całość jest możliwa przy użyciu sprzętu o dużo niższym koszcie (dodatkowo tańszy serwis i obsługa).

Tak oto mamy idealne rozwiązanie dla wszystkich alergików, którzy każdego lata cierpią katusze związane z pyleniem roślin. Serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami celem uzyskania bardziej szczegółowych informacji odnośnie klimatyzatorów jak również wentylatorów sufitowych.

Autor: Bartłomiej Pabiszczak

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl