Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Jak co roku okres ten wiąże się z dodatkowym, niemałym kosztem dla gospodarstwa domowego. Dzisiaj pomówimy o tym, co zrobić, by zwiększyć oszczędności związane z zimowym ogrzewaniem naszego domu czy mieszkania.

3Warto wiedzieć, że Polska zajmuje czołowe miejsce w rankingu krajów, których mieszkańcy zobowiązani są do zapłaty największych sum za ogrzewanie. Jak podaje Eurostat, od „biało-czerwonych” wyżej są już tylko Słowacy oraz Czesi. Niestety, ale zajmujemy 30 miejsce na 32 możliwe. Zagłębiając się w badanie wyczytamy, że statystyczny Kowalski przeznacza średnio blisko 10% swojej pensji na opłaty za ogrzewanie w okresie zimowym. Dziś postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytanie - dlaczego płacimy tak dużo i co zrobić, by płacić mniej.

Jak Polak płaci za prąd?

Pamiętajmy, że za ogrzewanie płacimy przez całe 12 miesięcy. Tzw. „zaliczka” za prąd jest doliczana do czynszu. Ma to za zadanie uchronić nas od zapłaty bardzo dużej sumy pieniędzy w jednej racie. Dodatkowo opłaty za prąd zwiększają się w momencie rozpoczęcia okresu grzewczego. W chwili kiedy się kończy, spółdzielnia dokonuje rozliczenia. To właśnie wtedy okazuje się czy mamy niedopłatę czy nadpłatę. Tak, zaliczki „zabiera się” na poczet przyszłych kosztów, które przypisane są do konkretnego budynku. Finalne porównanie „przychodu i rozchodu” zużycia energii odbywa się pod koniec sezonu grzewczego. Często bywa więc tak, że pobierane opłaty (przez spółdzielnie) są niższe, niż te, które spółdzielnia płaci za kupno ciepła. W takim przypadku trzeba pokryć powstałą różnicę. Niestety, ale nawet poza sezonem nie jesteśmy w stanie uciec od zaliczek za ogrzewanie.

Rozbijamy rachunki na atomy

Każdy kto uważa, że płaci zbyt wysoką cenę za rachunki powinien rozbić je na czynniki pierwsze. Dzięki temu będzie miał jasną sytuację, za co tak naprawdę płaci. Teraz najważniejsze kryterium: jeśli za 1m2 swojego lokalu płacisz nie więcej, niż 3,80 złotych to całość jest w należytym porządku. Inaczej ma się sprawa w momencie, w których Twoja stawka znacznie przekracza podaną górną granicę. W takiej sytuacji powinno się wszystko dokładnie sprawdzić, a następnie wystąpić o dokonanie korekty.2

W sumie im wyżej mieszkasz w bloku, tym większe będą Twoje opłaty. Tak, dogrzewasz za darmo sąsiadów i zapewne do tej pory nie zdawałeś sobie z tego sprawy. Spieszę zatem z wyjaśnieniami. Jeśli dla przykładu mieszkasz na 5 piętrze to ciepło - by ogrzać Twoje lokum - musi przepłynąć pionem przesz wszystkie kondygnacje. Na każdym poziomie trochę „Twojego” ciepła wpłynie do innych mieszkań. Przez to jesteś zmuszony płacić za nie swoje ciepło.

Koszty związane z ogrzewaniem nie muszą być wysokie

Warto zauważyć, że wpływ na koszty związane z ogrzewaniem może mieć również lokalizacja przyłącza do węzła cieplnego. Bliskie miejsca, tj. tuż przy naszym mieszkaniu to dobry znak dla nas. Gorzej w przypadku takich instalacji, których rury przechodzą chociażby pod ulicą (do kolejnych bloków). W tym momencie zapłacimy również za ogrzanie ulicy. Jeśli jesteśmy w podobnej sytuacji, najlepszym wyjściem będzie podjęcie decyzji o budowie samodzielnej kotłowni lub opłacenie własnego przyłącza.

Mieszkając w bloku mamy pewne ułatwienie, jeśli chodzi o rozliczanie kosztów związanych z ogrzewaniem. Mianowicie naszą ochroną stają się liczniki ciepła oraz termostaty, które będą monitorować poziom zużycia ciepła. Jak więc widzicie, temat grzewczy jest niesłychane zawiłym zagadnieniem. Macie jakiekolwiek pytania? Zachęcam do słania zapytań na naszym fanpage lub bezpośrednio do naszych specjalistów. Wszelkie informacje dostępne na stronie www.SolarSan.pl

Autor: Bartłomiej Pabiszczak

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl