Coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad pełną automatyzacją swojego domowego zacisza. Nie ma się co dziwić - z jej instalacji płynie bardzo dużo korzyści. Osoby zdecydowane zaczynają stawiać sobie pytania, na przykład: "Jeśli montować to instalację kablową czy bezprzewodową?". Na pozór odpowiedź wydaje się bardzo złożona, jednak wystarczy "kilka chwil", by dopasować do siebie odpowiedni system.

18aWstęp do domu XXI wieku

Inteligentny dom coraz częściej zaczyna być w centrum zainteresowania rodzin, które planują budowę, kupno lub modernizację swojego domu/mieszkania. Rozwiązania te stają się z roku na rok coraz bardziej przystępne dla przeciętnego Kowalskiego. Mało tego - w coraz większej ilości domostw znajdują się urządzenia, które dają chociaż przedsmak w pełni inteligentnego domu. Najlepszym przykładem niechaj będą przeróżne termostaty odpowiedzialne za domowe ogrzewanie, klimatyzatory, wentylatory, domofony otwierające bramy i furtki. Coraz częściej oświetlenie w domach czy blokowiskach zostaje wyposażona w specjalne czujniki, które zapalają i gaszą je o odpowiedniej porze. To tylko kilka przykładów, które są blisko nas każdego dnia. Dzięki nim nasze życie staje się przyjemniejsze, oszczędzamy również więcej czasu, który możemy przeznaczyć na bardziej produktywne rzeczy.

Wchodząc więc głębiej w zaawansowaną technologię będziemy w stanie zwiększyć bezpieczeństwo nasze jak i naszych bliskich. Zauważymy również oszczędności w domowych finansach. Nadal jednak panuje błędne przekonanie, że inwestycja w systemy inteligentnego domu to istny rozgardiasz podczas prac montażowych. Domowy nieporządek to nie jedyne obawy przyszłych właścicieli inteligentnego domu. Klienci często boją się tego, że będą więźniami systemy, przez który będą musieli zmienić sposób korzystania z obiektu jak również swoje przyzwyczajenia. Jest to zrozumiałe, jednak nie do końca uzasadnione, ponieważ nowoczesne rozwiązania ingerują w jak najmniejszym stopniu w najważniejsze struktury budynku.

Najważniejsze informacje18b

Należy zdać sobie sprawię, że na przestrzeni ostatnich 10-15 lat rynek wspomnianych wyżej rozwiązań diametralnie się zmienił. Zwiększyła się ilość producentów, którzy swoim portfolio są w stanie sprostać niemal każdym wymaganiom stawianym przez klientów. Dodatkowo coraz większa konkurencja spowodowała drastyczny spadek cen oferowanych przez nich rozwiązań. Dzięki temu coraz więcej osób może pozwolić sobie na luksusowe rozwiązania.

Na samym początku są bardzo proste systemy, które oferują sterowanie oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi przy pomocy "inteligentnych" gniazdek oraz oprawek do żarówek. Przykładem firmy, która posiada takie rozwiązania może być Fritz! ze swoimi gniazdkami FRITZ!DECT 200 lub Philips ze swoimi żarówkami i oprawkami z serii Philips Hue. Wspomniane urządzenia pozwalają właścicielowi na zdalne sterowanie domowym sprzętem. Zaimplementujemy je bez specjalistycznej wiedzy ani fachowego montażu. Jeśli chodzi o komunikację jest ona bezprzewodowa, a samo urządzenie występuje w formie "plug and play".

Z "piaskownicy" jesteśmy w stanie przejść do bezprzewodowych, zaawansowanych systemów obsługi domu. W tym segmencie jest kilku głównych graczy (np. polska firma FIBARO), którzy oferują sprzęt różniący się od siebie zastosowaną technologią, jakością wykonania, funkcjonalnością, designem i ceną. Jeśli chodzi o technologię to są obecne dwie - Z-Wave i Zigbee. Główne różnice to protokół komunikacyjny, który został w nich zastosowany. Działają podobnie, jednak bardziej popularnym okazał się  Z-Wave. Pojawia się pytanie - wybrać system przewodowy czy bezprzewodowy?

W internecie znajdziecie wiele opinii na temat tego, który z typów łączności wybrać. Przyjęło się, większości mieszkań i domów stosuje się instalację bezprzewodową. Nie jest ona uzależniona od stadium budowy naszego budynku, jest dużo szybsza w montażu i o wiele tańsza od rozwiązań przewodowych.

Automatyka dla mieszkań - opis i koszty

Na rynku jest wiele firm, które oferują swoje rozwiązania inteligentnych systemów, które pozwolą nam kontrolować mieszkanie kiedy będziemy poza nim. Jeśli chcemy podstawowych rozwiązań - wróćmy wyżej, gdzie pisałem o rozwiązaniach firmy Philips czy Fritz!. Jeśli jednak potrzebujemy czegoś więcej, na przykład zdalnej kontroli nad roletami, bramą garażową, ogrzewaniem, monitoringiem i ogrodem - produkty FIBARO czy xComfort będą idealne dla nas. Ograniczeniem będzie jedynie cena, chociaż ta - nawet w pełnej opcji automatyzującej nasze mieszkanie - nie zrujnuje domowego budżetu.

Ile więc zapłacimy za taką instalację? Na tapetę weźmy podstawowe wyposażenie dla mieszkania o powierzchni około 75-80 metrów kwadratowych. W skład systemu wejdą kontrolery oświetlenia, ogrzewania, urządzeń elektrycznych oraz wszelakiej maści czujniki czy sensory ruchu (tzw. Motion Sensor), Flood Sensor (czujnik zalania) czy Smoke Sensor (czujnik dymu). Całość wpięta będzie do centralki Home Center 2. Inwestycja powinna zamknąć się w granicach 6 tysięcy złotych, jednak FIBARO ma w swojej ofercie wersję LITE, która spokojnie zamknie się w 3 tysiącach złotych. Warto również śledzić poczynania firmy, ponieważ często można trafić na ciekawe promocje, które pozwolą zaoszczędzić dodatkowe "parę stówek".

Jeśli chodzi o wersje dla domu - można je rozszerzyć o dodatkową ilość powyższych sensorów, elementów przeznaczonych dla ogrodu, pomieszczeń technicznych oraz bramy garażowej czy wjazdowej. Dodatkowo do systemu możemy wpiąć oświetlenie znajdujące się na podwórku jak również system monitoringu, który będzie "patrolował" okolicę 24 godziny na dobę. Tu koszty przekroczą 10 tysięcy złotych.

Autor: Bartłomiej Pabiszczak

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl