Inteligentne systemy, które są w stanie zarządzać naszym domem to nie tylko bezpieczeństwo czy ułatwianie nam codziennego życia. Coraz częściej ludzie zaczynają inwestować w nowoczesne rozwiązania odpowiedzialne za tworzenie przemyślanych centrów rozrywki. To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie kontrolować telewizję oraz muzykę.

17aSłowem wstępu

Dajmy na to taki multiroom. Jest to system, który odpowiedzialny jest za rozprowadzenie obrazu i dźwięku z jednostki centralnej do wielu pomieszczeń danego budynku. Najlepszym przykładem niechaj będzie produkt oferowany przez NC+ lub Cyfrowy Polsat. Dopłata mała (za dodatkowy dekoder), a telewizję możemy mieć w niemal każdym pomieszczeniu. Kolejna opcja to profesjonalny system, który "da" nam możliwość stworzenia spersonalizowanego centrum rozrywki w niemal każdym zakątku naszego domu. Decydując się na takie rozwiązanie będziemy mogli bez przeszkód słuchać muzyki, oglądać telewizję (różne kanały) niezależnie od tego, co robią inni domownicy.

Jeżeli dobrze przemyślimy nasz system, będziemy w stanie stworzyć z niego istne archiwum dla naszych filmów, piosenek i teledysków. W niepamięć odejdzie wertowanie półek w poszukiwaniu płyty CD czy filmu M. Scorsese na piątkowy wieczór. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą czuć telewizyjną niezależność (w salonie odtwarzamy na przykład galę KSW, podczas gdy dziecko na górze w pokoju ogląda Taniec z Gwiazdami).

Generalnie multiroom może być podpięty do przeróżnych urządzeń. I tak z powodzeniem zepniemy w jeden system 4 telewizory lub 2 telewizory i 1 projektor. Jeżeli kogoś stać na dodatkowe udoskonalenia może pokusić się o system multiroom z prawdziwego zdarzenia. Mam tu na myśli profesjonalne i dyskretne zarazem głośniki i wyświetlacze, które po odbytym seansie schowają się w suficie i/lub ścianie.

17bCo do czego służy?

Przejdźmy zatem do szczegółów, które tak bardzo lubimy! Głównym elementem powyższego systemu jest tzw. centralka oraz źródło (na przykład tuner radiowy, spersonalizowany serwer, telewizja kablowa, smartfon czy tablet). Jednostkę centralną możemy umieści w dowolnym miejscu - garaż, "graciarnia", garderoba czy po prostu najrzadziej używane pomieszczenie. Następnie w pomieszczeniach, w których ów system ma funkcjonować, montowane są małe panele dotykowe, dzięki którym będziemy wybierać źródło odtwarzania naszych multimediów. Całość obsługujemy przy użyciu pilota - stacje radiowe, muzyka, filmy, regulacja głośności, dodatkowe funkcje, tworzenie list odtwarzania. Wszystkie te i inne funkcje wykonamy przy użyciu jednego pilota.

Dopiero teraz dokładnie widać na jak wiele jest w stanie pozwolić nam dobrze zaprojektowany system rozrywki multiroom. Dobrą wiadomością jest również fakt, że system ten jesteśmy w stanie w niemal każdym przypadku modyfikować i stale dostosowywać do obecnych potrzeb domowników. Również ilość pokoi, które możemy wpiąć do systemu jest prawie nieograniczona. Nie będzie żadnej różnicy pomiędzy obsługą 3, a 30 pokoi.  

17cJak to wszystko zamontować i ile to kosztuje?

Centrum rozrywki, o którym się dzisiaj rozpisuję nie będzie ani tania ani łatwa w montażu. Warto o niej pomyśleć już na etapie wczesnego projektu naszego domu, ponieważ najważniejszą rzeczą całego systemu jest okablowanie. To właśnie na wczesnym etapie projektowania nasze domu odpowiedni specjaliści będą w stanie rozplanować wszystkie elementy (na przykład panele sterujące czy głośniki). Montaż samego systemu może odbyć się w trakcie obszerniejszego remontu (da się tylko potrwa to dłużej i zapłacimy więcej) lub podczas posuwania się prac związanych z budową naszego domu.

Przejdźmy zatem do kosztów samej instalacji. Przyjęło się, że standardowa, porządna instalacja multiroom wraz z całym sprzętem to wydatek około 30 tysięcy złotych. Od tego momentu nasze projektowanie pójdzie równie szybko jak zjazd ze stoku narciarskiego "na strzałkę". W zależności od budżetu, którym dysponujemy, końcowa suma może zbliżyć się nawet do wartości 80-100 tysięcy złotych i więcej.

Autor: Bartłomiej Pabiszczak

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl