Sposób w jaki ogrzewamy nasz dom jest bardzo ważny. Ludzie przywiązują coraz większą uwagę do wydajności, ceny oraz łatwości obsługi danego urządzenia. Nie jest to jednak najważniejszy parametr. Coraz częściej producenci jak i klienci zwracają uwagę na ekoprojektowanie. Zawiera się w nim redukcja zużycia energii oraz emisji zanieczyszczeń w czasie ogrzewania domu.

9E9669BE-8352-4D55-8A16-643F5B6F01B5Ekoprojekt (tzw. Ecodesign) charakteryzuje się tym, że najważniejsze podczas projektowania produktów odpowiedzialnych za ogrzewanie domu jest ekologia. Już na etapie wczesnego projektu i/lub ustalania głównych założeń projektant przykłada dużą wagę do ochrony środowiska oraz możliwie najmniejszej ingerencji w otoczenie.

Powyższe podejście spełnia również normy unijne, które zaczęły „dotykać” branżę grzewczą już w 2015 roku. Mowa tutaj m.in o programie 20-20-20, który zakłada redukcję zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych o 20%, zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych o 20%.

Pamiętajmy, że Unia Europejska zaostrzyła szerokie możliwości producentów urządzeń grzewczych. I tak na przykład już od 2015 roku wszystkie urządzenia objęte wspomnianą dyrektywą muszą spełniać precyzyjnie określone wymogi, które dotyczą: oznakowania, budowy i parametrów sprzętu.

Ecodesign nowym trendem

Większość ceniących się firm od wielu lat troszczy się o ekologię w ich organizacji. Ciągłe modernizacje, rozszerzanie portfolio o kolejne produkty korzystające z odnawialnych źródeł energii to dzisiaj absolutny standard. Wielu inżynierów każdego dnia stara się sprostać problemom związanym z ciągłym pogarszaniem się warunków środowiskowych.

Czym byłaby jednak ekologia bez przemyślanej użyteczności. Sens ecodesignu to nie tylko troska o nasze otoczenie, ale również krok w stronę konsumentów. Dzięki specjalnym etykietom, które umieszczone są na opakowaniach produktów z omawianej grupy, potencjalni klienci mogą:

  1. Porównać różne urządzenia o tym samym przeznaczeniu, na przykład: pompy ciepła, kotły grzewcze czy podgrzewacze ciepłej wody użytkowej;
  2. Sprawdzić podstawowe parametry oraz funkcje interesujących urządzeń oraz określić ich wydajność;
  3. Przeanalizować koszty związane z przyszłą eksploatacją oraz określić sprawność danego urządzenia.

Sam możesz stworzyć ekologiczny oraz ekonomiczny system grzewczy!

F9E0DC20-0DE3-4D6F-8461-738B17455ECD

Jeśli chcemy uzupełnić naszą instalacją to warto zainteresować się dodatkowym źródłem ciepła: pompą ciepła powietrze-woda, fotowoltaiką czy systemem solarnym. Pamiętaj, że już na etapie tworzenia projektu naszej instalacji można zaimplementować w nim wszystkie informacje, które otrzymacie chociażby z naszej strony internetowej.

Aby zmaksymalizować zyski płynące z przemyślanego systemu grzewczego warto zdecydować się na jeden z gotowych zestawów, które są dostępne w portfolio najważniejszych graczy na rynku. Dzięki nim możemy być pewni, że nasza efektywność energetyczna będzie na zadowalającym nas poziomie. Dodatkowo odczujemy większy zastrzyk gotówki wynikający ze zmniejszenia kosztów. Taki zestaw może poprawić efektywność nawet o dwie klasy.

Autor: Bartłomiej Pabiszczak

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl