Stając przed wyborem swojego pieca mamy dwa warianty: piec konwencjonalny i gazowy kondensacyjny. Drugie rozwiązanie jest znacznie droższe od pierwszego. Na czym więc polega jego wyższość? Mocno upraszczając - sprowadza się to do niższego (o kilka - kilkanaście % zużycie paliwa).

17a

Piec gazowy kondensacyjny, a ogrzewanie podłogowe

Bardzo często można usłyszeć taką informację, jakoby najlepszym ogrzewaniem do współpracy z piecem gazowym kondensacyjnym jest grzanie podłogowe. Wszystko przez to, że oferują one odpowiednio niską temperaturę wody w instalacji. Jest to bardzo ważne, ponieważ musi mieć ona niższą temperaturę, niż 56°C, ponieważ jest to temperatura punktu rosy dla spalin powstałych podczas spalania gazu ziemnego.

Oto 2 argumenty za tym, iż powyższe rozwiązanie jest najlepsze do tego typu urządzenia:
  1. temperatura wody zasilającej i powrotnej w instalacji ogrzewania podłogowego jest zawsze poniżej granicy skraplania pary wodnej (56°C);
  2. omawiana instalacja ma dużą pojemność wodną, co przekłada się na bardzo długie cykle pracy palnika z minimalną mocą. Dzięki temu nasz system jest w stanie dłużej pracować w cyklu tzw. "mokrym", tj. z kondensacją (przy małej pojemności wodnej instalacji palnik po włączeniu szybko podgrzewa wodę i się wyłącza)

Grzejniki, a piec kondensacyjny

W życiu jak to w życiu - różne wybory stają przed nami. Bardzo często piec kondensacyjny jest więc wybierany do współpracy z tradycyjną instalacją grzejnikową. W tym momencie pojawi się pytanie: Czy warto w tym momencie projektować instalację o niższych parametrach? Pamiętajmy, że ów zabieg wiąże się z kupnem większych grzejników. Co prawda da nam to kondensację "funkcjonującą" przez cały grzewczy sezon, pytanie tylko czy zysk z wyższej sprawności kotła, zrekompensuj dużo większy koszt samej inwestycji?

Jeśli chodzi o nasze położenie geograficzne, inwestycja ta nie ma najmniejszego sensu pod względem ekonomicznym. Musimy zdać sobie sprawię z faktu, iż w instalacjach, w których obliczeniowa temperatura zasilania nie przekracza 75°C (to dzisiejsza norma dla współpracy z kotłami niekondensacyjnymi), kondensacja będzie funkcjonować przez blisko 90% okresu grzewczego. Wszystko to dzięki temu, że automatyka kotła będzie w stanie utrzymywać w instalacji wymaganą niską temperaturę. Nie należy więc obawiać się niedogrzania danych pomieszczeń znajdujących się w budynku. Instalacja zaprojektowana jest w taki sposób, by zapewnić temperaturę na poziomie +20°C, podczas -20°C na zewnątrz.

Jaki komin wybrać, by dobrze współgrał z piecem kondensacyjnym?

17b

Przez niską temperaturę spalin, które wydobywają się z pieców kondensacyjnych, w kominie nie powstaje naturalny dla niego ciąg. Z tego powodu wszystkie kotły kondensacyjne mają zawsze zamkniętą komorę spalania. Dodatkowo są wyposażone w specjalny wentylator, który ma za zadanie zasysać powietrze niezbędne do spalania, jednocześnie wypychając spaliny przez przewód spalinowy (dołączany do kotła). Jeżeli moc pieca nie jest większa, niż 21 kW, w domu jednorodzinnym ów przewód może zostać wystawiony na zewnątrz przez ścianę. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup silniejszego kotła, będzie trzeba poprowadzić go nad dach.

Jeśli chodzi o piece z zamkniętą komorą spalania to wyposażą się je przeważnie w specjalne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe. Wszystko po to, by w jednym momencie mogło być doprowadzane powietrze, a odprowadzane spaliny. Jeśli podłączylibyśmy kocioł kondensacyjny do murowanego komina, w krótkim czasie uległby zniszczeniu. Dlatego właśnie musimy wyposażyć go we wkład ze stali kwasoodpornej, a wszystko to przez skropliny, które pojawiają się w przewodach spalinowych.

Rzadko, ale jednak, do odprowadzania spalin z kotłów kondensacyjnych proponuje się przewody z tworzywa sztucznego. One również odporne są na działanie mocnych chemikaliów, jednak ulegają deformacji pod wpływem wysokiej temperatury. Pamiętajmy, że spaliny z kominów mają niższą temperaturę, niż 60oC, jednak wielu kominiarzy potwierdzało występowanie pożarów, których przyczyną był plastikowy przewód spalinowy.

Jak wymiennik to: stalowy czy aluminiowy?

Zapamiętajmy raz na zawsze: niech nigdy cena nie będzie wyznacznikiem w naszych zakupach. Przynajmniej niech nie stoi na pierwszym miejscu, podczas wybierania ważnych komponentów w naszym systemie. Wymiennik stalowy gwarantuje długotrwałe bezproblemowe użytkowanie kotła, jednak aluminiowy odpowiednik, który dodatkowo pokryty jest ochronną warstwą krzemu, może sprawić nam nie lada problemy. 

Wszystko przez ryzyko mechanicznego uszkodzenia krzemowej powłoki ochronnej. Może ono wystąpić podczas corocznej kontroli konserwacyjnej lub już na etapie produkcji samego elementu. Bezpieczniejszą opcją będzie więc wybranie rozwiązania stalowego. 

Autor: Bartłomiej Pabiszczak

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl