Obecnie na rynku możemy znaleźć pompy ciepła typu powietrze/powietrze, które stworzone zostały nie tylko do grzania, ale i chłodzenia. Do tego celu możemy również wykorzystać instalacje z pompą wodną lub gruntową. W tym materiale udzielimy odpowiedzi na pytanie, które bardzo często pada z ust naszych klientów: Czy pompa ciepła może spełniać rolę klimatyzatora?

21a

W jaki sposób pompa ciepła może chłodzić?

Temperatura podłoża i wody na głębokości wymienników ciepła, które są jednym z elementów instalacji, jest stosunkowo niska (latem to zaledwie 6-12°C). Dzięki temu jesteśmy w stanie wykorzystać płyn, który znajduje się w wymienniku do chłodzenia wybranych pomieszczeń. Jeśli chcemy uzyskać taki "efekt" powinniśmy włączyć pompy obiegowe, które wymuszają krążenie cieczy w wymienniku i instalacji c.o. Proces ten spowoduje, że rury ogrzewania podłogowego (zwykłe grzejniki się do tego nie nadają, ponieważ mają zbyt mała powierzchnię wymiany ciepła) zostaną zasilane przez wodę o temperaturze dużo niższej, niż 20°C.

W tym momencie proces chłodzenia będzie odbywał się bez potrzeby uruchamiania sprężarki pompy ciepła. Jest to możliwe, ponieważ ciecz z wymiennika gruntowego jest skierowana do kolejnego, dodatkowego wymiennika ciepła z pominięciem pompy. Dlatego właśnie chłodzenie to zostało nazwane pasywnym chłodzeniem. Ogromną zaletą opisywane systemu jest bardzo niski pobór energii elektrycznej - energia potrzebna jest tylko to napędu pomp obiegowych i układu sterującego. Przekłada się to bezpośrednio na dużo mniejsze koszty eksploatacyjne opisywanego rozwiązania. 

Pompa ciepła i odbieranie ciepła z instalacji

Jeżeli jesteśmy bardzo wymagającym użytkownikiem, powinniśmy zwrócić się w kierunki tzw. pompy odwracalnej (podobnie jak w klimatyzatorach z pompą ciepła). Drugim rozwiązaniem będzie typowa pompa ciepła z dodatkowo dokupionym modułem chłodzenia aktywnego.

Dzięki specjalnie zaprojektowanemu zaworowi czterodrogowemu mamy możliwość odwrócenia przepływu czynnika roboczego przez sprężarkę. Wszystko po to, by pompa - zamiast dostarczać ciepło do instalacji - zabierała je, tj. chłodziła. Końcowym efektem jest profesjonalny system chłodzenia, który umożliwi nam podtrzymywanie dowolnej temperatury w każdym pomieszczeniu, niezależnie od panującej pogody czy pory roku.

Najniższa temperatura, i co ze skraplaniem się pary?21b

Wydajność chłodnicza podłogi w naszym budynku przy zastosowaniu opisywanego rozwiązania to około 20-45 W/m2 w zależności od rodzaju posadzi i tego, w jaki sposób zostały w niej rozmieszczone rury. Aby uchronić się przed wykraplaniem się pary wodnej z powietrza, które ma kontakt z zimną powierzchnią, winno się zastosować specjalne układy sterujące. Mają one za zadanie utrzymać odpowiednią temperaturę rur (na poziomie wyższym od punktu rosy). Należy pamiętać, że temperatura samej posadzki nie może spać poniżej 20°C, ponieważ wtedy obniży się nasz komfort cieplny. Trzeba wciąć pod uwagę, że ów system może nie być satysfakcjonujący w niektórych warunkach klimatycznych. 

Jeżeli mamy zamiar/chęć uzyskać maksymalne efekty, warto jest się zainteresować instalacją grzewczą nie wodną, a powietrzną. Jeśli chodzi o problemy z wykraplaniem się pary wodnej, rozwiązany zostanie przez specjalny układ odprowadzenia skroplin z chłodnicy. Następnie nawiew zimnego powietrza nie przyczynia się do dyskomfortu związanego z zimnem płynącym od posadzki. Nie ma więc potrzeby, by utrzymywać minimalną temperaturę zasilania. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać większą wydajność chłodniczą. Nasza praktyka pokazuje, że ów systemy są w stanie znacznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniach danego budynku.

Autor: Bartłomiej Pabiszczak

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl