Jeszcze nie tak dawno temu wydawało się, że mieszkania/domy nafaszerowane elektroniką to czysty wymysł twórców filmów science-fiction. Czas jednak pokazał, że inteligentne, sprytne, dobrze wyglądające rozwiązania to chleb powszedni XXI wieku.

61E7B69A-F901-4290-A270-638D09527B59Wszystko po to, by ułatwić życie nam - użytkownikom - podczas każdego dnia. Wiele z nowoczesnych rozwiązań odpowiedzialna jet za nasze bezpieczeństwo, by w razie włamania czy pożaru zareagować w odpowiedniej chwili. Smart home to również liczne oszczędności związane z zapotrzebowaniem naszego mieszkania na energię.

Dziś porozmawiasz już z lodówką i kamerą

W dzisiejszym świecie, coraz częściej możemy spotkać bardzo inteligentne, rozbudowane urządzenia. Do takich sprzętów należy chociażby lighthouse, tj. Inteligentna kamera do monitoringu. Za jej produkcję odpowiedzialny jest Andy Rubin - ten sam, który stworzył system Android. Kamera ma za zadanie analizować zachowanie domowników ucząc się ich codziennej rutyny. Kiedy zbierze już odpowiednie dane, sprzęt ostrzeże na przykład rodzica w momencie braku powrotu dziecka ze szkoły o określonej godzinie. To szalenie ważne chociażby w przypadku dzieci z cukrzycą.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest inteligentna lodówka Family Hub firmy Samsung. Została ona wyposażona w 21,5-calowy wyświetlacz dotykowy, który przydaje się podczas komunikacji użytkownik-lodówka. Dzięki niej jesteśmy w stanie zrobić chociażby domowe zakupy bez wychodzenia z domu. Ekran może również posłużyć jako tablica multimedialna, na której będą widniały najważniejsze informacje. Fajny ficzer to aparaty znajdujące się w środku lodówki. Dzięki temu w kilka sekund jesteśmy w stane sprawdził aktualny stan, by wiedzieć jakie produkty zamówić.

Jak inteligentne urządzenia mają się na świecie?

4936CD3A-4D13-41FE-98F2-ECFB38BC9AC1Obecne dane jasno pokazują, że branża smart home nieprzerwanie od kilku lat notuje wzrost sprzedaży nowoczesnych rozwiązań. Firma IHS Markit przeprowadziła badanie, z którego jasno wynika, że w 2010 roku tylko 0,5% Amerykanów było w posiadaniu urządzeń zdalnych (na przykład sprzęt do inforozrywki, termostat czy system bezpieczeństwa). Jeśli chodzi o rok 2017, sytuacja była już znacznie lepsza - aż 7% było w posiadaniu sprzętu z powyższej grupy. Co ciekawe, największą liczę użytkowników smart home odnotowano w Ameryce, dalej w Europie - na trzecim miejscu znalazła się zaś Azja. Jak donosi firma IDC sprzedaż nowoczesnych, inteligentnych rozwiązań w Europie Środkowo-Wschodniej wzrasta średnio o 19% rok do roku. Warto podkreślić, że według zachowawczych szacunków rynek domowych asystentów w samych tylko Stanach Zjednoczonych na koniec 2017 roku wyniósł około 33 miliony sztuk.

Zintegrowane systemy multimedialne - FIBARO

Kto by pomyślał, że polska firma FIBARO odniesie taki sukces na rynku inteligentnego domu. Dzięki ich urządzeniom jesteśmy w stanie szybko, prosto i bezpiecznie zmienić nasze „klasyczne” wnętrze w iście inteligentne mieszkanie. Nie musimy od razu inwestować we wszystkie produkty, wszak firma pozwala dokonywać zakupu specjalnymi etapami. Przy wykorzystaniu FIBARO będziemy w stanie kontrolować sprzęty RTV&AGD, temperaturą, zamkami, bramą, oświetleniem, nawadnianiem czy instalacją p-poż.

Jeśli chodzi zaś o samo oświetlenie, dobrą alternatywą może okazać się Philips Hue. System ten pozwala na kontrolę oświetlenia przy użyciu specjalnej aplikacji niemal z każdego miejsca na Ziemi. Nie tylko przyciemnimy czy rozjaśnimy natężenie, ustawimy timery. System daje nam możliwość tworzenia scen świetlnych, które będą dostosowane do wymagań domowników. Pamiętaj, że nasi specjaliści czekają na Twoje pytania związane ze smart home.

Autor: Bartłomiej Pabiszczak

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl