Od kilku lat Tesla wyznacza nowe trendy na rynku technologicznym. Tym razem firma, której przewodzi Elon Musk weszła w rynek budowniczy. Ich rozważanie na pewno przyczyni się do popularyzacji ekologicznego budownictwa jak również samego eko życia.

19a

Solarna dachówka to przyszłość

Produktem, o którym wspomniałem powyżej jest solarny dach, który po dość długim czasie, w końcu trafił na sklepowe półki. Innowacyjna firma zaczęła zbierać zamówienia na dwa warianty swojego produktu: solarne dachówki z gładką powierzchnią lub z odpowiednią fakturą. Wersje „Tuscan glass” i „French dlatego” mają być dostępne w pierwszej połowie 2018 roku. Przejdźmy jednak do nieco bardziej szczegółowych informacji na temat omawianego produktu.

Firma zaprezentowała swój projekt solarnego dachu pod koniec października ubiegłego roku. Warto podkreślić, że premiera nastąpiła na miesiąc przed wykupieniem firmy SolarCity za około 2.1 miliarda dolarów. Warto dodać, że było to bardzo prężnie działająca firma (od 2006 roku w Kalifornii), która świadczyła profesjonalne usługi z zakresu szeroko pojętego ekologicznego domu. Jeśli chodzi o produkt docelowy od Tesli, w najbliższym czasie w ofercie mają znaleźć się aż 4 typy dachówek. Wszystko po to, by klient miał jak największą możliwość dopasowania ich do swojego domu i miejsca zamieszkania. Możliwe, że omawiane rozwiązanie wyprze klasyczne, bardzo toporne panele fotowoltaiczne. 

Tesla prze do przodu w innych dziedzinach

Firma ogłosiła, że przeciętny właściciel domu zapłaci za montaż 235,1 dolarów, tj. ~910 złotych za metr kwadratowy dachówki nowego typu. Zabezpieczono się również na wypadek ewentualnych wyłudzeń samego towaru. Mianowicie klient jest zobowiązany do wpłaty depozytu w wysokości 1000 dolarów podczas składania zamówienia solarnych dachówek. W tym miejscu jesteśmy w stanie wybrać interesujące nas komponenty. Warto przypomnieć, że instalacje dachu solarnego rozpoczęły się już w czerwcu 2017 roku na terenie Stanów Zjednoczonych. Jest jednak spory minus odnośnie zamówień do naszego pięknego kraju. Mianowicie w spisie krajów próżno szukać Polski, jednak pojawia się pewna nadzieja, że uda się nam zamówić nowoczesne dachówki. Można podjąć próbę zamówienia wybierając region Other Europe, jednak proponowalibyśmy wcześniejszy kontakt z supportem.

Co do samego kosztu zakupu - miało być trochę taniej. Elon Musk początkowo zarzekał się, że dach solarny jego produkcji będzie tańszy od tradycyjnych paneli fotowoltaicznych. Cena miałaby zawierać nawet koszty elektryki. Po pewnym czasie, przedsiębiorstwo wycofało się w taktowny sposób z pochopnie rzuconej obietnicy na jednej z konferencji. Sama firma podkreśla, że montaż solarnych dachówek opłaci się w większości domów, ponieważ pozwoli zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować opłaty za prąd. Jak donosi Consumer Reports, zamontowanie zwykłych dachówek na dachu o powierzchni ~280 metrów kwadratowych to koszt ~45 tysięcy dolarów. Dla porównania, dach Tesli miałby kosztować około 65 tysięcy dolarów. Dla dużych domów różnica w koszcie zakupu i montażu mogłaby się zwrócić w bardzo szybkim tempie. 

Jak to wszystko wygląda19b

Elon Musk stworzył innowacyjne przedsiębiorstwo, które pchnęło plany, wizje i rozwój naszego człowieczeństwa na wielu płaszczyznach. W tym wypadku panele solarne zostały skryte za taflą szkła. Wszystko po to, by nie można było rozpoznać, że są to panele fotowoltaiczne. Rozwiązanie to idealnie wpisuje się w idee Tesli, tj. stworzyć coś co jest miłe dla oka i efektywne zarazem. Sam CEO podkreśla, że najważniejszą cechą podczas projektowania omawianego rozwiązania była ogólna spójność pomiędzy ogniwami, a samym budynkiem. Dzięki gładkiej powierzchni będziemy w stanie uzyskać nowoczesny wygląd danego budynku.

Kolejne modele to dachówki łupkowe i szklane. Te pierwsze mają sprawiać najwięcej problemów podczas produkcji. Jednym z etapów ich tworzenia jest hydrografika, tj. nakładanie specjalnych wzorów za pomocą wody. Dzięki temu każda z płytek jest jedyna w swoim rodzaju, a sam Musk porównuje je do płatków śniegu. Jako ostatnie zostały zaprezentowane dachówki "Tucan Glass", które są wykonane w całości ze szkła, które swym wyglądem o złudzenia przypominają klasyczną dachówkę. Samo ogniwo fotowoltaiczne jest widoczne jedynie pod pewnych kątem, co jeszcze bardziej wpływa na końcowy efekt. Jeżeli chodzi o wytrzymałość wszystkich modeli, jest ona na tyle wysoka, że wytrzymała upadek ciężaru 3-5kg z wysokości ~1 metra, gdzie inne dachówki pękły. 

Autor: Bartłomiej Pabiszczak

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl