Rozwój technologiczny pcha nas do ciągłego polepszania jakości naszego życia. Nowe samochody, które praktycznie same się prowadzą, inteligentne domy, którymi jesteśmy w stanie sterować z najdalszych zakątków świata czy innowacje ekologiczne, dzięki którym odpłacamy się naturze za to, że pozwoliła nam funkcjonować na swoim terenie. Dziś skupmy się na ogrzewaniu podłogowym, które jest nowoczesnym i dobrym zarazem sposobem na ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych.

6a

Ogrzewanie podłogowe to podstawa

6c

Jest to idealna metoda grzewcza dla tych osób, które ponad wszystko cenią sobie komfort w domowym zaciszu. Dodatkowo ów rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić nam dodatkowe środki podczas eksploatacji. Zauważalne oszczędności uzyskamy (stosując powyższa formę ogrzewania) w budynkach wyższych, niż tradycyjne mieszkania (powyżej 2,6-3,0m). Pamiętać należy, że w takich budynkach jak: kościoły, hale sportowe, hale produkcyjne, kurniki, stajnie wysokość pomieszczeń znacznie przekracza 5m. Mając na uwadze rozkład temperatury oraz wysokość danego budynku, oszczędność eksploatacyjna spokojnie przekroczy 50% w porównaniu do tradycyjnych, nadal popularnych sposobów ogrzewania. Kolejna ważna sprawa to czas zwrotu naszej inwestycji. W obiekcie podobnym do tych, które zostały podane jako przykładowe, zwrot całej inwestycji następuje zwykle po 1-3 sezonach grzewczych. Warto jest więc dobrze przemyśleć inwestycje, zrezygnować z rzeczy, które mogą poczekać i pochylić się ku nowoczesnemu ogrzewaniu.

Pożądany komfort i oszczędności będą możliwe do zrealizowania wtedy, gdy nie zapomnimy o utrzymywaniu oczekiwanej temperatury i w całości zdamy się na systemową automatykę. Częste ingerencje w ustawienia systemu mogą ją rozregulować, co przełoży się na gorszy komfort użytkowania. Aby to wszystko osiągnąć nie musimy od razu wchodzić w bardzo rozbudowane systemu. Na początek starczy nam system złożony z jednego termostatu sterującego całym ogrzewaniem podłogowym (z wieloma pomieszczeniami). To właśnie dzięki temu termostatowi temperatura będzie podtrzymywana na określonym poziomie lub sterowania we wszystkich pomieszczeniach. Termostat reprezentacyjny (o nim mowa) podłączamy do pompy zestawu mieszającego lub bezpośrednio do sterowania pogodowego kotła, który zarządza zaworem mieszającym.

Termostat to podstawa

Jednym z większym producentów termostatów, które możemy bez większego problemu dostać na naszych rynku jest firma Prandelli. Ze względu na potrzeby naszych domowników możemy wybrać jedno z kilku urządzeń, m.in.: bimetaliczny E201 podłączany 2-ma żyłami, elektroniczny M201 podłączany 3-ma żyłami, tygodniowy dotykowy OCD5, elektroniczny z wyświetlaczem M501 lub elektroniczny tygodniowy OCD4. Jeśli chodzi o sterowanie opisywanym systemem, możemy zamontować termostat we wszystkich pomieszczeniach, które zostały podłączone do siłowników. Dzięki temu każde z nich będzie dysponowało w pełni niezależną temperaturą, co w wielu przypadkach może być niezbędne, np. pracownie biurowe połączone z archiwami czy pomieszczeniami badawczymi. Dodatkowo unikniemy niepotrzebnych nieporozumień pomiędzy poszczególnymi pracownikami odnośnie panującej temperatury.

6b

Bawiąc się w dalszą rozbudowę naszego sterowania ogrzewaniem podłogowym, możemy pokusić się o instalację centralki zarządzającej. Ma ona za zadanie włączać i wyłączać pompę obiegową należącą do układu ogrzewania podłogowego. To kolejny krok w celu zachowania optymalnej temperatury w naszym budynku. Idealnym rozwiązaniem będą centralki, które obsługują od 6 do 10 pomieszczeń. Tu dobra wiadomość dla ludzi, którzy mają wiele pomieszczeń na kilku piętrach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozbudowywać naszą instalację dokładając nowe centralki sterowania. Wszak wszystkie centrale sterujące jesteśmy w stanie podłączyć do jednej pompy lub każdą z nich do niezależnej pompy.

Autor: Bartłomiej Pabiszczak

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl