Należy zdać sobie sprawę z faktu, iż porządna instalacja alarmowa to gwarancja bezpieczeństwa naszego domu. Wyjeżdżając na wakacje nie będziemy musieli martwić się (a przynajmniej w mniejszym stopniu) o nasze „4 kąty”. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytania pokroju: „Jak umieszczać czujki, by w możliwie najlepszy sposób zabezpieczyć swój dom?”.

14a

Jak dobrze rozmieścić czujki instalacji alarmowej?

Pamiętajmy, że w instalacji alarmowej, która będzie zamontowana w naszym domu, czujniki stanowią najważniejszy punkt. Służą one do wykrywania potencjalnego zagrożenia, dlatego tak ważne jest ich rozmieszczenie. Dobrych projektantów systemów alarmowych poznamy po tym, że zaprojektują nasz system w takim schemacie: ochrona wybranego terenu przy użyciu jak najmniejszej liczby czujek i w adekwatnej do tego stanu cenie. Sam koszt instalacji jest bardzo ważny, ponieważ klienci nieposiadający minimalnej wiedzy mogą dać się wciągnąć w system, który będzie przerastał ich oczekiwania. Dlatego tak ważnym czynnikiem jest wybranie sprawdzonej firmy na rynku systemów alarmowych.

Wracając jeszcze do systemu. Najprostszy powinien być w stanie wykryć m.in. otwarcie drzwi do domu i przemieszczanie się nieproszonego gościa w sektorach, które będzie musiał „sforsować”, by dostać się do naszych kosztowności (tzw. Wykrywanie pułapkowe). To tylko jeden z wariantów zabezpieczenia, które możemy zamontować w naszym domu. Bardziej zaawansowanym, choć o wiele droższym, będzie system uzupełniony o czujniki wykrywające otwarcie wszystkim okien i drzwi w miejscu instalacji.

System alarmowy - dobry projekt to podstawa

14b

Do monitorowania naszej wewnętrznej przestrzeni służą proste w swym działaniu czujki magnetyczne (kontaktrony) odpowiedzialne za okna i drzwi, jak również pasywne czujki podczerwieni (PIR), odpowiedzialne za „wyłapanie” ruchu w budynku. Dodatkowo możemy zaopatrzyć się w alarm, który będzie reagował od momentu rozpoczęcia forsowania drzwi lub okien. Pamiętajmy, że system zabezpieczający nasz dom możemy – czysty teoretycznie – rozbudowywać bez końca.

Możemy na przykład zainteresować się specjalnymi czujkami wibracyjnymi lub takimi, które reagować będą na dźwięk tłuczonego szkła. Jest to bowiem idealne uzupełnienie podstawowej ochrony, którą opisaliśmy wyżej. Pamiętajmy jednak, że każde takie zabiegi wiążą się z dodatkowymi kosztami. Firmy wyszły więc naprzeciw swoim klientom i zaczęli produkować zintegrowane czujki, w których znajduje się czujka magnetyczna i wibracyjna (lub ruchu i stłuczenia).

System alarmowy - sterowanie

Cały proces kontroli nad systemem alarmowym możliwy jest dzięki specjalnej centrali alarmowej, która odbiera sygnały z czujek. Jeśli zaś chodzi o jej funkcjonalność, wszystko zależy od modelu, na który się zdecydujemy. Aby z niej korzystać potrzebny jest manipulator, tj. specjalna klawiatura z wyświetlaczem. To właśnie dzięki niej będziemy mogli włączyć/wyłączyć system, wpisać kod dostępu czy zaprogramować nasz system (np. nanieść jakieś zmiany, włączyć nową sekcję).

Podczas korzystania z naszej centralki możemy odczytać kilka przydatnych informacji. Na wyświetlaczu naszego manipulatora mogą pojawić się komunikaty o: stanie technicznym każdej czujki jak również całego systemu, informacje o zamkniętych/otwartych drzwiach i oknach (muszą mieć kontaktrony). Ciekawostką jest fakt, iż nasza centralna jest w stanie obsłużyć komputer czy smartfon, który zostanie do niej podpięty. Dzięki temu sterowanie i komunikacja z systemem będzie obsługiwana przez podłączone urządzenia. Dodatkowo w pamięci naszej centrali możemy wpisać numer, na który będzie wysyłany monit informujący o niepożądanym zachowaniu w naszym domu.

Zagrożenia, o których może informować instalacja alarmowa.

Typowe systemy alarmowe to nic innego jak systemy sygnalizacji włamania i napadu, w skrócie SSWiN. Jak łatwo zgadnąć, służą one do wykrywania i sygnalizowania wtargnięć do chronionego obiektu przez osoby do tego niezobligowane. Pamiętajcie jednak, że alarm może być wywołany przez inne czynniki, nie tylko włamanie. Wybierając odpowiednie czujki możemy zostać powiadomieni o zalaniu, pożarze, wyciekiem gazu jak również innych, szkodliwych substancji w danym pomieszczeniu.

Ostatni sprawa to forma powiadomienia nas o niebezpieczeństwie. Czujki same w sobie mogą być autonomiczne, tj. samodzielnie zasygnalizują nam o danym niebezpieczeństwie. Mogą jednak zostać podpięte do specjalnego systemu (dodatkowo płatny), który w momencie otrzymania sygnału z czujki, sam wyśle powiadomienie do odpowiednich służb (ochrona, straż pożarna czy policja).

Autor: Bartłomiej Pabiszczak

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl