W dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej szukają oszczędności w opłatach związanych z utrzymaniem domu czy mieszkania. Trzeba jednak być przygotowanym na kompromis w pewnych sytuacjach.

3F9ACFA4-6AC9-4C18-B06E-44B43CF8E6B9Będąc na etapie analizy sposobu, w jaki ogrzewamy i chcemy ogrzewać nasze domowe ognisko, należy dłużej zatrzymać się przy kilku kwestiach. Najważniejsze to: całkowity końcowy koszt instalacji grzewczej oraz wszystkich elementów, które są potrzebne do jej pracy. Dlatego w profesjonalnych przygotowaniach bardzo ważna jest nie tyle sama cena źródła ciepła, a koszty wykonania instalacji grzewczej. Tak na szybko: sam kocioł to cena od kilku do kilkunasty tysięcy złotych, jednak prawie taką samą kwotę (jeśli nie większą) przeznaczysz na instalację z ogrzewaniem podłogowym i/lub grzejnikami.

Elektryczne grzejniki najlepszą opcją?

Jeżeli pierwsze skrzypce grają u nas finanse, nie ma lepszej opcji, niż wykonanie systemu grzewczego opartego na grzejnikach elektrycznych. Jest wiele powodów, chociażby: brak wymogu źródła ciepła oraz możliwość swobodnego układu orurowania oraz rozdzielaczy. Następnie elementy te podłącza się do sieci elektroenergetyczne - przeważnie przy użyciu wtyczki. Inaczej ma się sprawa z piecami akumulacyjnymi czy ogrzewaniem podłogowym, ponieważ musi ono zostać podłączone „na stałe” do puszki rozgałęźnej. Czynność tą powinna wykonać wyłącznie przeszkolona osoba. Pamiętajmy jednak, że ich montaż jest przynajmniej dwukrotnie niższy, niż montaż centralnego ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe i ścienne

Niemal identyczne zalety posiada ogrzewanie podłogowe oraz ścienne. Zdecydowanie najbardziej ekonomiczną opcją jest zakup mat oraz kabli grzejnych. W porównaniu do kosztów związanych z wykonaniem instalacji centralnego ogrzewania (wraz z kotłem), powyższe rozwiązanie jest dużo bardziej ekonomiczne. Same maty oraz kable grzejne trzeba przymocować do podłoża, następnie przykrywa się je warstwą wylewki. Na samym końcu możemy je wykończyć posadzką (jeśli rozmawiamy podłogowym ogrzewaniu) lub tynkiem (ścienne ogrzewanie).

Kotły gazowe oraz zasilane paliwem stałym

Ten dział poświęcony będzie kotłom gazowym oraz napędzanych paliwem stałym. Jeśli chodzi o te pierwsze - są najtańszą opcją ogrzewczą. W wersji ekonomicznej najlepiej sprawdzą się wiszące gazowe kotły jednofunkcyjne, do których będzie trzeba dokupić specjalny zasobnik. Przez to jeszcze tańszą opcją jest zakup kotła dwufunkcyjnego (ogrzewanie pomieszczeń + podgrzewanie wody użytkowej). Droższą opcją będzie zakup kotła z wbudowanym zasobnikiem pojemnościowym.85ACC496-8B95-4FF9-828E-7A6E91102BB0

Jeśli chodzi o kotły napędzane paliwem stałym - jest to absolutnie najtańsze rozwiązanie, które pozwoli nam sprawnie ogrzewać nasze włości. Do najprostszych należą te z górnym spalaniem. To właśnie ich konstrukcja umożliwia spalanie niemal każdego stałego paliwa: drewna, biomasy czy węgla. Na rynku mamy również kotły ze spalaniem dolnym, które cechują się wyższą sprawnością. Dodatkowo emitują one do środowiska mniej zanieczyszczeń w porównaniu do rozwiązania z górnym spalaniem.

Jakie są więc koszty związane z tanim ogrzewaniem?

Zacznijmy od instalacji centralnego ogrzewania. Warto pamiętać, że koszt zakupu samego źródła ciepła zależy jest w głównej mierze od kotła, który wybierzemy. Jeśli zależy nam na jak najniższej cenie, powinniśmy celować w egzemplarze pozbawione płynnej regulacji mocy.

Następnie ważnym kryterium jest marka samego urządzenia. Logiczne jest, że za sprzęt znanego producenta zapłacimy odpowiednio więcej. Osobiście nie radzimy oszczędzać na producencie. W zamian dostajemy porządny serwis oraz długą gwarancję.

Autor: Bartłomiej Pabiszczak

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl