Dzisiaj zajmiemy się dwoma ważnymi zjawiskami. Mianowicie chciałbym poruszyć kwestie wsparcia programów związanych z OZE (Odnawialne Źródła Energii) jak również z termomodernizacją budynków na terenie naszego kraju. To ważne, ponieważ coraz więcej osób zaczyna interesować się byciem bardziej "eko". Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje związane z dzisiejszym tematem.

10bNa pierwszy ogień UE i 40 miliardów złotych dla OZE

Komisja Europejska na mocy przepisów Unii Europejskiej odnoszących się do pomocy państwa zatwierdziła polski program związany z energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. Tym samym zmniejszona została opłata na finansowanie programu, którą ponoszą energochłonni odbiorcy. Całość jest wręcz idealnym otwarciem drogi do czynienia dalszych postępów w zdobywaniu coraz to wyższej pozycji w dziedzinie energii i klimatu w UE. Modernizacje przyczynią się do bycia konkurencyjnym na obszarze globalnym.

W tej sprawie wypowiedziały się ważne osobistości, na przykład Margrethe Vestager (europejska komisarz ds. polityki konkurencji: " Chcemy robić postępy w dziedzinie czystej energii ze względu na ochronę środowiska, ale również po to, by przyczynić się do wzrostu europejskiej gospodarki. Program wspierania energii ze źródeł odnawialnych zwiększy odsetek zielonej energii w polskim koszyku energetycznym i umożliwi Polsce przejście do niskoemisyjnej, zrównoważonej pod względem ekologicznym produkcji energii. Program pomoże również w utrzymaniu globalnej konkurencyjności przedsiębiorstw o dużym zapotrzebowaniu na energię.".

W ramach programu, w którym do rozdysponowania będzie aż 40 miliardów złotych (około 9,5 miliarda euro), producenci energii z odnawialnych źródeł energii będą mogli ubiegać się o pomoc. Będzie ona realizowana chociażby w formie specjalnych aukcji konkurencyjnych. Dwie rundy miały miejsce już w grudniu 2016 roku oraz czerwcu 2017 roku. Nie ma się co denerwować, ponieważ większa część odbędzie się do 30 czerwca 2021 roku.

Termomodernizacje budynków dzięki pieniądzom z UE

Jeżeli nigdy nie interesowaliście się tą tematyką - spieszę z wyjaśnieniami. Wszystkie spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe na terenie całej Polski wydadzą aż 152 miliony złotych. Całość pójdzie na pełną modernizację energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkaniowych. Warto podkreślić, że całość inwestycji nie byłaby możliwa do wykonania, gdyby nie 102 miliony złotych dotacji, które pochodzą od Unii Europejskiej. Pieniądze te przyznał NFOŚiGW z projektu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko 2014-2020". Jako pierwsza umowę podpisała krakowska wspólnota mieszkaniowa.

Znajduje się ona przy ulicy Skarbińskiego 2, w której zostanie zrealizowana termomodernizacja za kwotę 3,05 miliona złotych. Lwia część tej kwoty, aż 2,1 miliona złotych będzie pochodzić z unijnego wsparcia (poddziałanie 1.3.2 - Wspieranie efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym). Wszystko dzięki podpisanej umowie (16 stycznia 2018 roku) z NFOŚiGW. Zakres prac będzie obejmował: ocieplenie ścian zewnętrznych, stropu piwnic i stropodachu wentylowanego, wymianę wszystkich okien i drzwi balkonowych, wejściowych i piwnicznych, wymianę instalacjo c.o. jak również modernizację węzła cieplnego, wymianę oświetlenia na energooszczędne w częściach wspólnych i budowę centralnej instalacji c.w.u.

Co dalej?

10a

Należy pamiętać, że jest to jedna z 18 zaplanowanych umów, które są wypadkową rozstrzygniętego niedawno konkursu na dofinansowanie. Zapewne wielu z Was interesuje najdroższy projekt w całym przedsięwzięciu. Jego realizacja nastąpi w województwie warmińsko-mazurskim za kwotę niemal 48 milionów złotych. Olbrzymią dotację otrzyma Spółdzielnia Mieszkaniowa "Zakrzewo". Kolejne miejsca na podium to Spółdzielnia Mieszkaniowa "Ujeścisko" (województwo pomorskie, koszt inwestycji 19 milionów złotych), Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa "Energetyk" (województwo dolnośląskie, kosz inwestycji 18 milionów złotych).

Całość inwestycji, które zostały ujęte w dofinansowaniu wydadzą blisko 153 miliony złotych. Otrzymane wsparcie wyniesie 100,6 milionów złotych (24,4 miliony złotych to dotacje, 76,2 miliony złotych to pieniądze pochodzące z pożyczki). Przejdźmy jeszcze na chwilę do samego programu. Zgodnie ze stosownymi zapisami, beneficjenci będą mogli liczyć na częściowe umorzenie udzielonego wsparcia. Jest to związane z tak zwaną premią inwestycyjną, którą można uzyskać. Od jej wysokości zależy oszczędność energii w wyniku zrealizowanych prac. Kolejne umowy w poddziałaniu 1.3.2, o którym wspomniałem wyżej zaplanowane jest do końca bieżącego miesiąca.

Autor: Bartłomiej Pabiszczak

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl