Decydując się na zmianę sposobu ogrzewania domu z węglowego na gazowy dostaniemy same "dodatki". Mowa tutaj o większych oszczędnościach i przyczynianiu się do poprawy otaczającej nas natury. W tekście odpowiemy na najczęściej zadawane pytania odnośnie zmiany sposobu ogrzewania domu. 

20a

Skąd pomysł samej zmiany?

Wielu użytkowników węglowego rozwiązania podkreśla, że jest ono najlepsze z dwóch powodów: niska cena palia (zakup węgla) i brak konieczności jego importowania. Argumenty te delikatnie mówiąc mijają się z prawdą, ponieważ kruszec ten nie jest tani, a i tak trzeba go importować, ponieważ nasz jest droższy. Dodatkowo usłyszymy jeszcze, że do spalania samego węgla nie potrzebujemy bardzo skomplikowanych urządzeń, co przekłada się na mniejszą cenę samej instalacji. Jeśli chodzi o wady to najważniejszą jest fakt, iż bardzo mocno zanieczyszczamy atmosferę spalanymi produktami. 

Zatrzymajmy się jeszcze przez chwilę przy temacie eko. Chodzi o to, że w małym domostwie, które posiada niewielkich rozmiarów kocioł, może wydawać się, że nie przyczynia się do pogorszenia otaczającego go środowiska. Warto jednak pamiętać, że w naszym pięknym kraju funkcjonuje kilka milionów węglowych kotłów, które rocznie wytwarzają w sumie około 100 tysięcy ton pyłów. To właśnie w rejonach, w których znajduje się najwięcej domów z ogrzewaniem węglowym, ilość szkodliwych substancji przekracza obowiązujące normy. I tu z pomocą przychodzą nowoczesne, ekologiczne rozwiązania gazowe. 

Plusy wymiany kotła węglowego na gazowy

Decydując się na gazowe rozwiązanie będziemy wolni od niebezpiecznych pyłów i innych, niebezpiecznych substancji będących w spalinach wytwarzanych przez kocioł węglowy. Pamiętajmy, że ogrzewanie gazowe jest dużo tańsze w porównaniu do grzania olejem opałowym, ciekłym propanem czy energią elektryczną. Zakup kotła gazowego nie należy do drogich, a wliczając w to koszty obsługi przez kilka następnych lat dostajemy rozwiązanie, które staje się bardziej opłacalne, niż inwestowanie w urządzenia zasilane odnawialną energią.

Jak już wiecie z innych naszych tekstów, ogrzewanie danego obiektu pompą ciepła kosztuje więcej, ponieważ urządzeni - samo w sobie - jest droższe w zakupie i montażu. Zakup kolektorów słonecznych (kiedy mamy możliwość grzania wody gazem ziemnym) również mija się z celem. Jedyna opcja, w której opłaci się to rozwiązanie to otrzymanie odpowiednio dużej dotacji. Za kotłami gazowymi przemawia jeszcze jeden argument. Mianowicie są one wygodniejsze w obsłudze, w porównaniu do węglowych rozwiązań. Całość jest tutaj w pełni zautomatyzowana, co przekłada się na brak obsługi i ciągłego nadzoru.

Gaz czy węgiel? Porównajmy koszty ogrzewania.20b

Ciepło, które wytwarzane jest w kotle gazowym kondensacyjnym (niekondensacyjne potrzebują około 15% więcej paliwa, są już wypierane z rynku przez nowsze rozwiązania) kosztuje obecnie około 0,24 zł/kWh. Jeśli chodzi o węglowe rozwiązanie, jest to koszt 0,18 zł/kWh zachowując sprawność na poziomie 70% (w praktyce jest dużo niższa). Różnice w dwóch wspomnianych sposobach ogrzewania sięgają około 25%.

Weźmy dla przykładu dom, który potrzebuje 4 tony węgla rocznie (koszt około 3500 zł) i 1500 kWh energii elektrycznej do przygotowania c.w.u. poza sezonem grzewczym (około 800-1000 zł.). Gdyby miał on zainstalowane gazowe rozwiązanie, właściciel zapłaciłby około 5000 zł rocznie, co daje nam około 1000 zł więcej (około 85 zł/miesiąc). Różnica nie jest znacząca, dla wielu ludzi zmęczonych ciągłą obsługą kotłów węglowych, zapewne do przyjęcia. Decydując się na gazowe rozwiązanie, poniesiemy jeszcze dodatkowe opłaty związane z wymianą kotła i przeróbką już istniejącej instalacji.

Stawiać na nowe czy przerobić istniejącą instalację?

Właściciele starych, węglowych kotłów, chcąc zmienić paliwo wpadną zapewne na banalny pomysł zamontowania palnika gazowego. Na pierwszy rzut oka wydaje się to być prostym rozwiązaniem, ponieważ nie musimy wtedy przerabiać już istniejącej instalacji C.O. Należy pamiętać, że konstrukcja znacznej części obecnych kotłów węglowych umożliwia zastosowanie powyższego "patentu" w drzwiczkach lub bocznej ściance.

Warto jest więc przemyśleć sprawę usprawnienia obecnego rozwiązania, a nie stawiania wszystkiego od nowa. Polecamy zgłosić się do profesjonalnej firmy, która pomoże Państwu w wyborze najbardziej optymalnego rozwiązania, które niepotrzebnie nie będzie obciążać domowego budżetu.

Autor: Bartłomiej Pabiszczak
 

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl