Domowe ogrzewanie to bardzo ważna rzecz. Technologiczny postęp umożliwił nam przejście na rozwiązania bardziej wydajne i oszczędne zarazem. Zmiana sposobu ogrzewania naszego domu z węglowego na gazowy wiąże się z olbrzymimi korzyściami dla otaczającego nas środowiska. Należy zdać sobie sprawę z faktu, iż gazowe rozwiązania mogą zwiększyć nasze oszczędności.

8aSłowem wstępu

Całość została podzielona na dwa obozy: zwolenników ogrzewania węglowego i rozwiązania gazowego. Przejdźmy zatem do tych pierwszych. Mianowicie bardzo często wskazują oni na niską cenę zakupu węgla (jako paliwo) jak również brak potrzeby jego importowania. I tak importujemy, ponieważ nasz jest tańszy, ale jakieś argumenty za przestarzałym sposobem ogrzewania mieć trzeba. Instalacja kotła węglowego nie potrzebuje bardzo skomplikowanych urządzeń. Dodatkowo jest to najtańsza z opcji dostępnych na polskim rynku. Jeśli chodzi o wady to bez wątpienia jest to najbardziej trująca forma ogrzewania naszego domostwa.

Przeciętnemu mieszkańcowi, który pali w niewielkim kotle, może wydawać się, że nie stwarza realnego zagrożenia dla swojego otoczenia. Smutna wiadomość - w Polsce istnieje kilka milionów takich kotłów, które w skali roku emitują w sumie około 100 tysięcy ton pyłów. Zagrożenie nie jest równomierne na terenie naszego kraju. W rejonach zadominowanych przez domostwa wyposażone w ogrzewanie węglowe, liczba szkodliwych substancji, które wyrzucane są do atmosfery w znacznym stopniu przekracza dopuszczalne normy. Wychodząc naprzeciw potrzebom bycia bardziej eko, zachęcamy Was do kotła gazowego.

Korzyści płynące z wymiany kotła węglowego na gazowy

Gazowe kotły to brak szkodliwych dla środowiska substancji, które tworzą się w procesie spalania. Możemy to dobrze zaobserwować przejeżdżając niedaleko kotłowni węglowych w naszych miastach. Przejdźmy teraz do drugiego obozu - ogrzewania gazowego. Na wstępie warto zaznaczyć, że jest to dużo tańsze rozwiązanie, aniżeli ogrzewanie zasilane olejem opałowym, ciekłym propanem czy energią elektryczną.

Na przestrzeni kilkunastu lat (wliczając koszty eksploatacji), jest to o wiele tańsze rozwiązanie, niż inwestycja w systemy korzystające z odnawialnych źródeł energii. Chociażby zakup kolektorów słonecznych, jeśli możemy podgrzewać wodę gazem ziemnym, jest po prostu nieopłacalny. Prywatnemu inwestorowi opłaci się to w momencie, w którym dostanie odpowiednio dużą dotację. Kolejną korzyścią płynącą z wymiany instalacji węglowej na gazową jest wygoda. Wynika to z faktu, iż kotły gazowe są konstrukcjami w pełni zautomatyzowanymi, co przekłada się na brak obsługi i nadzoru (należy pamiętać o odpowiednim serwisowaniu).

Koszty

8b

Jest to bardzo ważna rzecz, więc od samego początku przejdziemy do konkretów. Na pierwszy ogień weźmy kotły gazowe kondensacyjne (niekondensacyjne potrzebują około 15-20% więcej paliwa, ale znikają już z rynku) kosztuje obecnie 0,24 zł/kWh, a węglowym - 0,18 zł/kWh, zachowując sprawność na poziomie 70%. Różnica w eksploatacji pomiędzy dwoma typami ogrzewania wynosi mniej więcej 20%. W ogrzewaniu węglowym należy doliczyć opłaty za prąd, kiedy wykorzystuje się podgrzewanie elektryczne do podniesienia temperatury wody użytkowej.

Teraz spójrzmy na rozwiązanie węglowe w domu, do którego ogrzania potrzeba 4 tony węgla/rok (cena około 3000-3500 złotych) i 1300-1800 kWh energii elektrycznej do przygotowania c.w.u. poza sezonem (700-1000 złotych). Takie samo domostwo wykorzystujące rozwiązanie gazowe, właściciele musieliby wyłożyć około 5000 złotych, czyli o 1000 złotych więcej, niż w przypadku węgla. Miesięcznie to koszt większy o około 75-90 złotych, co nie jest znaczącą różnicą. Gazowe rozwiązania są wręcz idealne dla osób zmęczonych doglądaniem węglowego ogrzewania. Przy zmianie musimy brać pod uwagę koszta związane z zakupem nowego kotła jak również koszt wymaganych przeróbek obecnej instalacji. Sami oceńcie czy warto.

Nowa instalacja czy przerobienie już istniejącej? Co bardziej nam się opłaci?

Wiele osób ma przed oczami przebudowę obecnej instalacji, tj. do starego kotła napędzanego węglem zamontować palnik gazowy. Ktoś powie, że to najprostsze i najtańsze rozwiązanie, ponieważ odchodzą nam koszty związane z przerobieniem instalacji c.o. Wiele kotłów węglowych pozwala na montaż palnika w drzwiczkach czy ścianie bocznej.

Mało tego - nawet kotły retortowe z automatycznymi podajnikami (ekogroszek) mogą być wyposażone w palnik, który ma spełniać swoje zadanie. Nie potrzeba wtedy rezygnować z możliwości palenia ekogroszkiem. Możliwe jest to dzięki retorcie, która może działać pomimo zamontowania palnika gazowego.

Autor: Bartłomiej Pabiszczak

Referencje

ZADZWOŃ DO NAS
+48 791 097 902
ODWIEDŹ NAS
ul. Mickiewicza 74, 37-300 Leżajsk
ul. Tenisowa 12, 43-382 Bielsko-Biała
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
kontakt@solarsan.pl